20 Şubat 2019, Çarşamba

Erdoğan ve Putin'in anlaşmasından memnun kaldılar!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Türkiye ile Rusya'nın İdlib'de silahtan arındırılmış bölge oluşturma konusunda mutabakata varmasını memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

18 Eylül 2018 Salı 19:51
Erdoğan ve Putin'in anlaşmasından memnun kaldılar!
BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, "BM Genel  Sekreteri Guterres, 17 Eylül'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Rusya Başkanı Vladimir Putinarasında İdlib'de silahtan arındırılmış bir tampon  bölge kurulması konusunda mutabakata varılmasını memnuniyetle karşılıyor."  ifadesine yer verildi.

Varılan mutabakatın bölgedeki büyük çaptaki askeri operasyonu tersine  çevirmesi ve milyonlarca sivilin içini rahatlatması gerektiğine işaret edilen  açıklamada, "Guterres, Suriye'deki tüm taraflara söz konusu mutabakatın  uygulanmasına destek vermesi, tüm bölgelere insani yardımın engelsiz ve güvenli  şekilde ulaştırılması çağrısı yapıyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Guterres'in Suriye'deki çatışmanın temelindeki nedenlerin  incelenmesi için hızlıca harekete geçilmesi ve en nihayetinde BM Güvenlik  Konseyi'nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde kalıcı bir siyasi çözüm bulunmasının  gerekliliğini vurguladığı aktarıldı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »