23 Mayıs 2018, Çarşamba

Erdoğan: "Yapamazsak duman oluruz..."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.

7 Kasım 2016 Pazartesi 16:11
Erdoğan: "Yapamazsak duman oluruz..."
Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Toplu açılış törenini gerçekleştirdiğimiz ve tamamı 2016'da devreye alınmış ya da alınacak olan 158 enerji tesisinin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bu tesisler çöp, doğalgaz, güneş, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal linyit, taş kömürü gibi çok farklı enerji kaynaklarıyla elektrik üretiyor. Tamamı özel sektöre ait. 5 milyar dolarlık bir yatırım.

"Mersin Akkuyu'da inşası süren nükleer santrali, 2023 yılında devreye almayı planlıyoruz. Sinop'taki nükleer santralle ilgili çalışmalar sürüyor. Şimdi üçüncü bir nükleer santral için ön hazırlıklara başladık. Her üç projeyi de tamamlayarak ülkemizin hizmetine sunmakta kararlıyız."

Enerji kalkınmanın büyümenin refah artışının lokomotifidir. Yeterli miktarla düşük maliyetle enerji üretemiyorsanız hedeflerinize ulaşamazsınız. Çok çarpıcı örneklerini görürsünüz. Kurulu gücümüz 2 kattan fazla arttı.

Kurulu gücümüz 78 bin megawatta ulaştı.   Yenilenebilir enerjide 132 bin magawatlık kurulu gücü 32 bin megavata yükseltiyoruz.

İnşallah bu şekilde büyümeye devam ettiğimizde Türkiye'nin elektrik piyasası Avrupa'da üçüncü sıraya ulaşacaktır. Enerji sektöründe adımların piyasanın ve tüketicilerin ihtiyacına yönelik dengeli atılması gerekiyor. İyi işleyen bir piyasa oluşturmak mümkündür. Yenilenebilir enerji kaynakları konusuna özel önem veriyoruz. Son dönemde çok hızlı mesafe kaydetmeye başladık.

Eskiden 'su akar Türk bakar' derlerdi şimdi de 'su akar Türk yapar' deniyor

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri de çötür. Bugün açılışını yaptığımız 18 tesis çöpten elektrik üretiyor.

Herbirinin yapımında ciddi yatırım ve emek bulunan 158 tesisimizi Türkiye'ye kazandırıyoruz.

Yenilenebilirde ihalenin en önemli şartı elektrik üretiminde kullanılacak yüksek teknolojinin ülkemizde üretilmesi olacak. Bu millet yapar. İhaleye çıkarılan en az yüzde 80 yerlilik ve 15 yıl AR-GE şartı getirdik. Yenilenebilir enerji ile diğer sektörlerde de yerli üretim artışını istiyoruz.

Dünyadaki en büyük güneş tarlası olacak Konya Karapınar yenilenebilir enerji tesisi için önümüzdeki ay ihaleye çıkılıyor. Yatırım bedeli 1,3 milyar dolar hesaplanıyor. Benzer gelişme 64 tesisin açılışını yapacağımız rüzgar türbinleri. Hedefimiz Türkiye'nin bu alanda dünyadaki bu alanda en önemli üretim merkezlerinden biri haline dönüşmesidir.

Hidroelektrik kaynaklarımızın kullanımı konusunda da adeta bir devrim yaptık.Nükleer santrallerde de mümkün olduğunda teknolojiyi hakim kılmaya çalışıyoruz. Diğer bir yatırım ise su kaynaklarıdır. Adeta hidroelektrik konusunda devrim yaptık. Ülkemizde özel sektörün eliyle değerlenecek duruma getirdik. Bugünkü açılış programımızda hidroelektrik santrallerinin 33 tanesinin açılışını yapıyoruz. Eskiden Türk bakar derlerdi, şimdi su akar Türk yapar diyorlar. Bu konuda da ciddi engellemelerle karşılaştık.

Greenpeace'ci bizim Karadeniz'e zaten onlar hep bela olmuştur. Elektrik üretirsin onun önüne dikilirler, aydın diye geçinirler. Yahu karanlıktasın be ne aydını. Biz insanlığın karanlıkta yaşamasını istemiyoruz. İçme suyu bulmakta zorlanan bir ülkeyken, biz bunu da başardık. Sularımız boşa akıp gitmemeli. Baraj yapımlarına giren birçok yatırımcımız oldu. Bu adımlar israfımızı ortadan kaldırmış oldu. Aynı şekilde atık su olayında yanlış politikalar nedeniyle geri dönüşümü sağlayamamıştık. Geri dönüşümü bile yeni yeni başlattık. Sabırla ve kararlılıkla hepsini aşıp bu günlere geldik.

Türkiye'nin cari açığının büyük bölümünü enerji oluşturuyor. Kömürde ithal yok. Biz kendi rezervimizi eritmek zorundayız.
Finansman yönetiminde başarılı olamaz, cari açığı aşağı çekmezsek biz duman oluruz. İnşallah bu alanlarda başarılı olarak enerji çeşitliliğimizi artıracağız. Ekonomimizde yeni çığırlar açacağız. Yatırımcı kömürü çıkarıp kullanacak. Devlette alım garantisi verecek. Maliyeti yüksek olan ürünün doğal olarak fiyatı da yüksek oluyor. Bu hamlelerle faturalarıda aşağı çekeceğiz.

Yenilenebilir enerji konusundaki kaynaklardan biri de çöptür. Hatta fabrikaların atıklarından elektrik üreten santrallerimiz de var.

Türkiye terörle terör örgütleriyle, ihanet çeteleriyle tehdit edilemeyecek bir ülke olduğunu içeride ve dışarıda herkese göstermek mecburiyetindedir. PKK sadece 3-5 bin teröristten ibaret değildir. Karşımızdaki FETÖ sadece ortada gözükenlerden ibaret değildir. Bu örgütlerin tamamının gerisinde farklı projeler vardır. PKK hala ortada. Birtakım güçler bu örgütün bitmesini, ülkemizin istikrar ve güvene kavuşmasını istemediler, istemiyorlar. Kürt kardeşlerimizin bu terör örgütüne karşı olan nefretleri hepimizden daha fazladır. Örgütün en çok kanlarını döktüğü Kürt kardeşlerimizdir. PKK en kanlı saldırılarını bu dönemde gerçekleştiriyor. DAEŞ hiçbir sebebi olmadığı halde eylemler geçekleştiriyor. FETÖ ihanet çetesi dünyanın dört bir yanından elindeki kaynakları ülkemiz aleyhinde kullanıyor. Ülkemizi sıkıntıya sokmayı amaçlayan eylemler bunlar. Bazı ülkeler bu uğurda kendi geleceklerini tehlikeye atmaktan çekinmiyorlar.

Pek çok çevre, pek çok ülke Türkiye'ye karşı, 'Maksat komşunun iki gözü çıksın' mantığıyla bir husumet politikası yürütüyor. 'Türkiye ayağa kalkmasın, Türkiye belini doğrultmasın, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmasın'. İsteseniz de istemesiniz de biz muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacağız."

"Terörle mücadele etmek, terör örgütlerinin hakkından gelmek bizim için kolaydır. Fakat şu gerçeğin de elbette farkındayız, karşımızdaki PKK sadece 3-5 bin teröristten ibaret değildir, karşımızdaki DEAŞ sadece belli sayıdaki teröristten ibaret değildir, karşımızdaki FETÖ sadece ortada gözüken hainlerden ibaret değildir, karşımızdaki DHKP-C sadece bünyesindeki birkaç yüz militandan ibaret değildir. Bu örgütlerin tamamının da gerisinde farklı güçler, destekler, projeler vardır."

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »