18 Haziran 2018, Pazartesi

Erdoğan'a suikast girişimiyle ilgili flaş gelişme!

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi ile ilgili 3'ü firari 47 kişi hakkında dava açıldı.Şüphelilerden M.Ö.'nün yazdığı bir nota değinilen iddianamede, "Maç 90 dakika henüz bitmedi' şeklinde ifadeler de içeren bir not, cezaevindeki başka bir koğuşa göndermeye çalışılırken ele geçirilmiştir" denildi.

28 Kasım 2016 Pazartesi 17:43
Erdoğan'a suikast girişimiyle ilgili flaş gelişme!
Cumhurbaşkanı I Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1'i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 47 kişi hakkında hazırlanan iddianame tamamlanarak Muğla 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Sanıkların her biri için 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi.  Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, "Sanık sayımız 47 kişi.  Bunlardan 3'ü firari. Firarilerden biri de bir numaralı sanığımız" dedi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, yaptığı yazılı açıklamada,  15 Temmuz 2016 tarihinde akşam saatlerinden itibaren başlayan ve ertesi gün de  devam eden, bir kısım askeri personel ve kamu görevlisinin de katılımıyla ortaya  çıkan eylemler sırasında Meclis'in bombalandığını, topluca katledilecek şekilde  sivillerin üzerine ateş açıldığını, Marmaris ilçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a  suikast amacıyla iki şehidin de verilmesine sebebiyet veren cebir ve şiddet  kullanıldığını hatırlattı. Topuz, bu eylemler ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü  düzen ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin  görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs edildiğine dikkati  çekti.

Milletin feraseti, başta emniyet kuvvetleri ve diğer tüm kamu  kurumlarının fedakarca, canı pahasına mücadelesi ile söz konusu girişimin  bertaraf edildiğine dikkati çeken Topuz, açıklamasında, "İlimiz Marmaris  ilçesinde yaşanan şüphelilerin eylemlerini, ülke çapındaki darbe girişiminden  müstakil bir eylem olarak düşünmek mümkün değildir." ifadelerine yer verdi.

  Faillerin emellerine ulaşabilmek amacıyla uygulamaya koydukları planın  en önemli parçasının, olay tarihinde Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi olduğunu vurgulayan Topuz,  açıklamasında şu görüşlere yer verdi:  "37 şüphelinin Ankara, İstanbul ve İzmir illerindeki planlama ve  hazırlık aşamalarını takiben, 16 Temmuz 2016 tarihinde İzmir ilinden helikopter  ile ilimiz Marmaris ilçesine geldikleri, müşteki Sayın Cumhurbaşkanının kısa bir  süre evvel Marmaris ilçesinden ayrılmış olması nedeniyle kendisine  ulaşamadıkları, ancak burada Sayın Cumhurbaşkanı'mızı korumakla görevli olan  müştekilere tehdit ve hakaretlerde bulunmaktan, şiddet uygulamaktan, onları  hürriyetlerinden yoksun bırakmaktan çekinmedikleri, müşteki polislere ve müşteki  Sayın Cumhurbaşkanı'na hakaret içerikli sözler sarf ettikleri, devletimizin  güvenlik güçleri ile çatışmaya girdikleri, iki kahraman güvenlik görevlisini  şehit ettikleri gibi müşteki sivil vatandaşlara ait ev, otel, otomobil gibi  taşınır taşınmaz mal varlıklarında hasar meydana getirdikleri, bir kısım  şüphelinin eyleme fiilen iştirak etmeyip eylemin planlanması aşamasında  şüphelilere görev tevdi ederek onları azmettirdikleri, bir kısım şüphelinin ise  fiilen eyleme iştirak eden şüphelilere yardımda bulundukları tespit edilmiştir."

  'AMAÇLARI SUİKASTTI'

 Eyleme katılan şüphelilerin Marmaris'teki eylemlerinin niteliği,  kararlı tutumları, her birinin özel olarak seçilmiş askerler olmaları, yanlarına  aldıkları silah ve mühimmat ve dosya kapsamındaki diğer bilgi ve belgeler dikkate  alındığında eylemin suikast amacıyla gerçekleştirildiği kanaatine varıldığını  belirten Topuz, açıklamasına şöyle devam etti:  "Sayın Cumhurbaşkanına yönelik suikaste teşebbüs eylemi ile ilgili  olarak Cumhuriyet Başsavcılığımız ve Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından  derhal soruşturma başlatılmış, aynı gün eylemi gerçekleştiren kişilerden olduğu  anlaşılan 13 şüphelinin kimlik bilgileri tespit edilmiş ve gözaltına alınarak  Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadelerine başvurulmuş ve sevk edildikleri Muğla  Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce sorgularının ardından tutuklanmışlardır. Olay  tarihinde eylemi gerçekleştirmek üzere 37 şüpheli askeri personelin Marmaris  ilçesine geldikleri tespit edilmiş, bunlardan 36'sı 1 Ağustos 2016 tarihine kadar  değişik zamanlarda güvenlik güçlerince yakalanmışlardır. Bir şüpheli ise halen  aranmaktadır. Soruşturma kapsamında, suikaste teşebbüs eylemini gerçekleştirmek  üzere fiilen Marmaris ilçesine gelen 37  şüpheli askeri personelin yanı sıra bu  kişileri azmettirdiği veya yardımda bulunduğu yönünde haklarında kamu davası  açılmasına yeterli şüphenin hasıl olduğu 9 şüphelinin daha bulunduğu kanaatine  varılmış, bu şüphelilerden 8'i tutuklanmış olup birinin ise hakkında çıkartılan  yakalama emri gereğince aranmasına devam edilmektedir."

GÜLEN BAŞ SANIK...

Başsavcı Topuz, "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü lideri olan şüpheli Fetullah Gülen de  Türk Ceza Kanununun 220/5 maddesinde yer alan 'Örgüt yöneticileri, örgütün  faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak  cezalandırılır.' hükmü gereğince iddianamemizde şüpheli sıfatıyla yer almaktadır.  Dolayısıyla dosyamız kapsamında 47 şüphelimiz olup, bunlardan 3'ü firari durumda,  diğerleri ise tutuklu durumdadır" dedi.  Duruşmanın Muğla'da olacağını belirten Topuz, "Sanık sayımız 47 kişi.  Bunlardan 3'ü firari. Firarilerden biri de bir numaralı sanığımız. Şu an için  duruşma tarihi tam olarak belli değil. Ağır Ceza Mahkemesinden bize bir bilgi  gelmedi" ifadesini kullandı. 

19 AYRI SUÇ...  

 Başsavcı Necip Topuz, şüpheliler hakkındaki kamu davasına konu edilen  suçların, "Cumhurbaşkanına Suikast", "Anayasayı İhlal", "Yasama Organına Karşı  Suç", "Hükümete Karşı Suç", "Silahlı Terör Örgütü Yöneticisi Olma", "Yerine  Getirdiği Kamu Görevi Nedeniyle Kasten Öldürme", "Yerine Getirdiği Kamu Görevi  Nedeniyle Kasten Öldürmeye Teşebbüs Etme", "Kasten Öldürmeye Teşebbüs",  "Zincirleme Şekilde Cebir ve Tehdit Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun  Kılma", "Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama", "Zincirleme Şekilde Silahla  Tehdit", "Cumhurbaşkanına Hakaret", "Zincirleme Şekilde Kamu Görevlisine Görevi  Nedeniyle Hakaret", "Kamu Malına Zarar Verme", "Mala Zarar Verme", "Nitelikli  Olarak Konut Dokunulmazlığının İhlali" ve "Nitelikli Yağma" olduğunu kaydetti.

203 KİŞİNİN İFADESİ ALINDI

 Bu suçların her bir şüphelinin kasıt ve eylemleri dikkate alınarak  ayrı ayrı değerlendirildiğine işaret eden Topuz, açıklamasına şöyle devam etti:   "44'ü şüpheli, 73'ü mağdur/müşteki ve 86'sı tanık olmak üzere toplam  203 kişinin ifadesine başvurulmuş, kurum ve kuruluşlar ile adli makamlara yönelik  çok sayıda yazı yazılmış, diğer Cumhuriyet Başsavcılıklarına adli arama ve el  koyma işlemlerinin yapılması, ifade alınması gibi nedenlerle 57 talimat  gönderilmiş, Muğla Sulh Ceza Hakimliklerinden 44 şüphelinin tutuklanmasına, 3  şüphelinin yakalanmasına ilişkin alınan kararların yanı sıra adli arama, el koyma  ve dijital veriler üzerinde inceleme yapılmasına yönelik onlarca ayrı karar  alınmış, şüphelilerden, olaya karışan helikopterlerden, olay yerinden ve  yaptırılan adli arama işlemlerine konu olan diğer yerlerden temin edilen  materyaller üzerinde parmak izi, biyolojik ve balistik konularında çok sayıda  kriminal rapor alınmış, bu kapsamda toplam 2 bin 390 adet inceleme işlemi  yaptırılmış, yine olay yeri ve civarını gösterdiği tespit edilen güvenlik  kameralarının bağlı olduğu 14 ayrı DVR cihazı incelenmiş ve bu inceleme  sonuçlarına ilişkin raporlar dosyaya dahil edilmiştir."

  4 AYDA TAMAMLANDI 

Topuz, soruşturmanın yaklaşık 4 ayda tamamlandığını kaydettiği  açıklamasında "İddianamemizde taraf olarak 2 şehidimiz, 74 mağdur ve müşteki ile  44'ü tutuklu, 3'ü yakalama emriyle aranmakta olan toplam 47 şüpheli yer  almaktadır." ifadelerine yer verdi. Soruşturma ile ilgili olarak ifade edilebilecek ve kamuoyunun  dikkatini çekebilecek birkaç hususa da değindiğini belirten Topuz, açıklamasına  şöyle devam etti: "Şehitlerin vücutlarından çıkan mermi çekirdeklerinin hangi  silahlardan atıldığı ve bu silahların kim tarafından kullanıldığı araştırılmış  olup, şehit Mehmet Çetin'i şehit eden silahı hangi şüphelinin kullandığı  belirlenmiştir. Şüphelilerden birinin kaleme aldığı (M.Ö.) ve eyleme iştirak eden  şüphelilerin suç işleme kararlılığına vurgu yaptığı ve içeriğinde '15 Temmuz'un  bir son değil bir başlangıç olduğuna inanıyoruz. Sürecin bu şekilde devam  etmeyeceği ortada. Maç 90 dakika henüz bitmedi' şeklinde ifadeler de içeren bir  not, cezaevindeki başka bir koğuşa göndermeye çalışılırken ele geçirilmiştir.

 Şüphelilerden birinin (Ş.S.) kendilerini almak için alçalan ancak  güvenlik güçlerinin açtığı ateş nedeniyle iniş yapamayan darbecilerin  kullanımındaki helikoptere ateş ettiği belirlenmiştir. Sonuç itibarıyla  yaptığımız soruşturma sonucunda, 15-16 Temmuz 2016 tarihinde ülkemiz genelinde  yaşanan hadiselerle Cumhurbaşkanına suikast teşebbüsü eylemi birlikte  değerlendirildiğinde, söz konusu darbe girişiminin FETÖ/PDY tarafından  gerçekleştirildiği konusunda gerek dosyamız kapsamında ulaşılan deliller, gerekse  açık kaynaklardan edinilen bilgiler çerçevesinde tereddüt bulunmamaktadır.FETÖ/PDY terör örgütünün söz konusu darbeyi gerçekleştirirken  direnç noktalarını tasfiye etme noktasında hareket etmesi muhtemeldir."

  EN SADIKLAR GÖREVLENDİRİLDİ  

 Topuz, darbenin önündeki en büyük engel olarak görülen Cumhurbaşkanı  Erdoğan'a yönelik suikast görevinin en sadık örgüt üyeleri tarafından yerine  getirilmesinin de tabii olduğuna işaret ettiği açıklamasında şunları kaydetti: "Darbe teşebbüsünün en önemli basamağı olan Cumhurbaşkanına suikast  teşebbüsü eylemine terör örgütü üyesi olmayan askerleri dahil etme riskinin göze  alınması beklenemez. Nitekim, şüpheli Z.K'nin Sayın Cumhurbaşkanımızı kast ederek  koruma şube görevlisi polis memurlarını darp ederken 'Hani inimize girecektiniz,  gördünüz mü biz sizin ininize girdik' şeklinde söylemlerde bulunması ve bir  şüphelinin açıkça 'Aranızda hizmet hareketinden olmayan var mı?' şeklindeki  sorusuna diğer şüphelilerden olumsuz hiçbir cevabın gelmemesi de bu yaklaşımın en  önemli delili niteliğindedir. Bazı şüphelilerin ikrarı da gözden ırak  tutulmamalıdır.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca hazırlanan iddianame 15 Kasım 2016  tarihinde görevli ve yetkili Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesine sunulmuş olup, bugün  itibarıyla kabul edilerek kovuşturmaya başlanılmıştır.  Bu vesileyle soruşturmada görev alan Muğla Cumhuriyet Savcılarına,  Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı ve savcılarına, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü  görevlilerine sarf ettikleri insan üstü gayret ve fedakarlıklardan dolayı  şükranlarımı sunuyorum."

CUMHURBAŞKANI ŞİKAYETÇİ OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, kendisine suikast düzenlemeye çalışanlardan şikayetçi olduğuna ilişkin dilekçeyi avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

2 POLİS ŞEHİT OLDU

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen Özel Kevvetler ve MAK (Muharebe Arama Kurtarma) timlerinden oluşan 37 kişilik özel tim, başarılı olamayınca 2 polisi şehit edip kaçtı. Bu kişilerden aralarında Çiğli Ana Jet Üssü'nün imamı olduğu belirtilen 'Paşa' lakaplı astsubay Zekeriya Kuzu'nun da bulunduğu 25'i ilk olarak yakalanarak tutuklandı. Daha sonra Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen ile önceden aynı birlikte eğitim alıp görev yapan askerlerden seçtiği Yüzbaşılar İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Bahadır Sagun, Mehmet Öztürk, Üsteğmenler Murat Köse, Mehmet Demir, Enes Yılmaz; Teğmen Muhammet Burak İpek da sonradan yakalanarak tutuklandı. Firari Yüzbaşı Burkay Karatepe'nin ise yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. 

CEZAEVİNDE ELE GEÇEN NOT: 'MAÇ 90 DAKİKA'

 Şüphelilerden M.Ö.'nün yazdığı bir nota değinilen iddianamede, "Maç 90 dakika henüz bitmedi' şeklinde ifadeler de içeren bir not, cezaevindeki başka bir koğuşa göndermeye çalışılırken ele geçirilmiştir. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »