Erdoğan'dan çok konuşulacak 'Gezi Parkı' çıkışı!

Erdoğan: 'Taksim'de Gezi Parkı'na tarihi eseri yeniden inşa edeceğiz. AKM'nin olduğu yere dev bir opera binasını yerleştireceğiz. Şu andaki bina depreme dayanıklı değil. Taksim meydanını bu hale getirmemiz lazım. Adım atacağız, bir an önce yürüyeceğiz. Dünyada her ülke bu tür meydanlarla anılır'

19 Haziran 2016 Pazar 12:48
Erdoğan'dan çok konuşulacak 'Gezi Parkı' çıkışı!
Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen Antik Çağdan 21. Yüzyıla  Büyük İstanbulTarihi Eseri tanıtımındaki konuşmasında, 10 ciltlik eserin  İstanbul'a, ülkeye, millete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını dileyen Erdoğan,  eserin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ile Türkiye Diyanet Vakfı İslam  Araştırmaları Merkezi tarafından uzun bir çalışma sonucu hazırlandığını anlattı.

Kitapta yer alan yazıların ve görsellerin her birinin ayrı bir kıymete  sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, eserin ortaya çıkmasında başta  Mehmet Akif  Aydın olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, editör  Coşkun Yılmaz ve katkısı olanlara teşekkür etti.

Erdoğan, eserin hazırlanmasına 300 bilim insanının destek vermesinin,  eserin gücünü, içerik itibarıyla ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyduğunu  belirterek, eserin şehir tarihi kitapları arasında İstanbul'un geçmişine ve  büyüklüğüne uygun zenginliğiyle ön plana çıkacağına inandığını vurguladı.

Eserin İngilizce ve Arapça olarak da hazırlanmasının dünyaya  açılmasına da fırsat oluşturacağını dile getiren Erdoğan, dünya üzerinde binlerce  yıldır önemini ve liderlik vasfını kaybetmeyen çok az sayıdaki yerden biri olan  İstanbul'u her yönüyle anlatmanın böyle hacimli eser için bile mümkün olmadığını  kaydetti.

İstanbul'a hizmet etmenin çok farklı bir heyecan, farklı bir zevk ve  farklı bir gurur olduğunu belirten Erdoğan, eserin yeni ve daha iddialı  çalışmalar için örnek olmasını diledi.

İstanbul'un dünyanın en kadim şehirlerinden biri olarak bu tür  çalışmaları, araştırmaları, eserleri hak ettiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam  etti:

"Ülkemizde şehir tarihi çalışmaları alanında maalesef çok ciddi  eksiklerimiz var. Son yıllarda bu yönde bir çabanın varlığını gözlüyoruz. Ama  yine de hala önemli eksiklerimizi olduğu bir gerçektir. Şehir tarihiyle birlikte  biyografiler gibi tarihin diğer alanlarında da katetmemiz gereken ciddi mesafe  bulunuyor. Ben şu anda Kültür Bakanımıza da hemen buradan bir sinyal veriyorum.  Artık Kültür Bakanımız da şöyle art arda Türkiye tarihini hazırlarsa çok isabetli  olur diyorum. Çünkü ülkemizi de dünyanın çok iyi tanıması, bilmesi lazım. Bu  alanda da atmamız gereken adımların olduğuna inanıyorum. Dünya ve bölge tarihi,  İslam tarihi, genel Türk tarihi,Selçuklu tarihi, Osmanlı tarihi, hatta henüz 92  yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen Cumhuriyet tarihi gibi alanların  hepsinde de mevcut birikimimizi ileriye taşıyacak çalışmaları süratle hayata  geçirmeliyiz. Çünkü tarih, sadece geçmişin hikayesi değildir. Aynı zamanda  geleceğimize yön veren bir pusuladır. Buna ihtiyacımız var. Yaşadığımız olayları,  ülkemizdeki, bölgemizdeki gelişmeleri, tarihin bize tuttuğu ışık doğrultusunda  sürekli yeniden yorumlamak, yeniden değerlendirmek mecburiyetindeyiz."

Erdoğan tarih çalışmalarının en önemli eksiğinin bu boyut olduğunu  düşündüğünü belirerek, "Şu anda gençliğimizin içinde bulunduğu sıkıntının altında  da bu yatmıyor mu? Şu anda gençliğimiz çok ciddi sıkıntılar yaşıyor ve hele hele  son dönemlerde liselere, ortaokullara yönelik yapılan saldırıların altında da bu  var. Onun için bizim lisedeki yavrularımızı, ortaokuldaki yavrularımızı tarih  bilinciyle, çok daha güçlü bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor." dedi.

"Bu tür eserlerin daha verimli kullanılması gerekir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi konu edinen eserlerin cilt  cilt kitapların kapakları arasına mahkum edilmemesi, bugünü anlamak, geleceği  öngörmek için daha verimli şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

İmam hatipte öğrenciyken dinler tarihi hocalarının öğrencileri Ruhban  Okulu'na götürdüğünü belirten Erdoğan, anısını şöyle anlattı:

"Ruhban Okulunda arkadaşlarımızdan birisi muziplik yaptı. 'Hocam bu  kitapların hepsini okudunuz mu?' dedi. Kütüphane de bayağı güçlü, 36 bin cilt  eser var. Hoca da felsefe hocası, çok uyanık. 'Son gelen dergilerden birkaç sayfa  kaldı' dedi. 'Bu kitaplar okunur mu, bu kadar kitap, bunları içinde  ansiklopediler, şunlar bunlar vesaire var. Bunlara ihtiyaç duyuldukça açarsınız,  oradaki bir kelimeyi terimi arar bulur, ne anlama geldiğini öğrenirsiniz.  Bunların hepsini okumak tabii ki mümkün değil ama biz arayanın aradığını bulacağı  bir kütüphaneyi okulumuzda inşa ettik, hazırladık.' dedi. Bizler de aynı şekilde,  hep söylüyorum, müfredatımızı Milli Eğitimde güçlü hale getirmemiz gerekiyor.  Kültür Bakanlığımız yayınladığı eserlerle adeta yastık altı kitaplarını ciddi  manada artırması gerekiyor. Her gencimiz akşam yatarken kitabını okuyarak uykuya  dalmalı. Oradan da aradığını bulmalı, onun keyfi içinde olmalı."

Erdoğan, şehir tarihine odaklanan eserlerin de şehirler için benzer  bir işleve sahip olduğunu, İstanbul'un tarihine derinlemesine vakıf olmadan  geleceğini sağlıklı şekilde kurmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Şehrin Roma ve Bizans geçmişi konusunda zengin bir uluslararası benzer  birikimi olmasına rağmen Yahya Kemal Beyatlı'nın deyimiyle "Türk İstanbuluyla"  ilgili aynı zenginliğin maalesef görülemediğini belirten Erdoğan, bunun süratle  değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bu çalışmanın İstanbul'la ilgili dünyada referans olabilecek eserler  konusunda bir örnek teşkil edeceğini vurgulayan Erdoğan, İstanbul tarihinin  sadece bir şehrin tarihi olmadığının unutulmaması gerektiğini, aynı zamanda  dünyanın en büyük medeniyetlerinin, en güçlü devletlerinin tarihi olduğunu  anlattı.

Erdoğan, dolayısıyla bu alanda yapılacak her çalışmanın İstanbul'la  birlikte ülkeyi ve dünyayı da zenginleştireceğini, tüm insanlığın ufkunu  açacağını söyledi.

Erdoğan'ın konuşmasından diğer satırbaşları:

Dünya ve bölge tarihi, İslam tarihi, genel Türk tarihi, Selçuklu tarihi, Osmanlı tarihi, hatta henüz 92 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen Cumhuriyet tarihi gibi alanların hepsinde de mevcut birikimimizi ileriye taşıyacak çalışmaları süratle hayata geçirmeliyiz. Çünkü tarih, sadece geçmişin hikayesi değildir. Aynı zamanda geleceğimize yön veren bir pusuladır. Buna ihtiyacımız var. Yaşadığımız olayları, ülkemizdeki, bölgemizdeki gelişmeleri, tarihin bize tuttuğu ışık doğrultusunda sürekli yeniden yorumlamak, yeniden değerlendirmek mecburiyetindeyiz.

GENÇLERİMİZ CİDDİ SIKINTILAR YAŞIYOR

"Şu anda gençliğimiz çok ciddi sıkıntılar  yaşıyor ve hele hele son dönemlerde liselere, ortaokullara yönelik yapılan  saldırıların altında da bu var. Onun için bizim lisedeki yavrularımızı,  ortaokuldaki yavrularımızı tarih bilinciyle, çok daha güçlü bir şekilde  yetiştirmemiz gerekiyor."

Dört bini aşkın vakıf eserini bizler hayata  geçirdik. Hepsini ele aldık ve onları bugüne ve geleceğe hazırladık. Hala da  devam ediyoruz. Vakıf Katılım AŞ'yi kurmaktaki kararlılığımın altında da bu  yatmaktadır. İstiyorum bir vakıf, artık o faizin, o bizler için yanlış olan  anlayışından kurtulsun ve Vakıf Katılım AŞ olarak kazandığını harcayacağı yer  vakıf eserleri olsun,  öğrenciler olsun, üniversitesi olsun, okulları olsun."    

GEZİ PARKI

İnşallah devam eden ve hazırlıkları süren yeni  projelerle İstanbul'u çok daha ileriye taşıyacağız. Ben Sayın Başkanıma  söylüyorum, 'Cesur olacaksın' diyorum. Eğer cesur olmazsan biz bu işi  başaramayız. Cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi, bugün burada yine  söylüyorum, bir, Taksim'deki gezi parkı. Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Eğer  tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardır, o tarihi eseri oraya  yeniden kurduracağız ve adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi  olur, bunu orada yapmamız lazım.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »