23 Haziran 2018, Cumartesi

Erdoğan'dan "Ekmeleddin İhsanoğlu" yorumu

Başbakan Erdoğan, CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak İhsanoğlu'nu önermesiyle ilgili, "Kendilerine göre temeli olmayan çatı kurmuşlar. Bu çatıları hayırlı olsun" dedi.

19 Haziran 2014 Perşembe 18:37
Erdoğan'dan "Ekmeleddin İhsanoğlu" yorumu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) 10. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere Avusturya'ya hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu önermesine ilişkin, "Bu konuda benim söyleyecek hiçbir şeyim yok. 10 Ağustos'ta milletimiz nihai kararını verecektir. Dolayısıyla ben öyledir, böyledir, bunları söylememe gerek yok. Onları zaten Kılıçdaroğlu söylüyor, Sayın Bahçeli de söylüyor. Onların kendilerine göre temeli olmayan çatı kurmuşlar. Bu çatıları hayırlı olsun" dedi.

Anayasa Mahkemesinin Balyoz Davası ihlal kararına aldığını ifade eden Erdoğan, "Tekrar yargılanmaları söz konusu. Temenni ederiz ki burada da adalet yerini bulmuş olur" diye konuştu.

12 Eylül Davası ile konuyla ilgili henüz nihai noktanın konulmadığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Yargı süreci bununla ilgili de bitmiş değil. İlk derece mahkemenin vermiş olduğu bir karardır. Burada bu işin temyizi söz konusu. Tüm bunların dışında yine avukatlarını yapacağı farklı itirazlar söz konusudur. Bunları görmeden, bu kararları şu anda bilmeden bir açıklama yapmanın çok aceleci bir tavır olacağını düşünüyorum. O kararlar da verildikten sonra bir kanaat belirtmenin çok daha isabetli olacağı düşüncesindeyim."
 

IRAK'TA MEZHEPLERARASI İÇ SAVAŞ YAŞANIYOR


Erdoğan, Irak'ta yaşanan gelişmeleri ilişkin şunları kaydetti:

"ABD, yaptığı açıklamalarıyla bu tür saldırıya sıcak bakmıyor. Çünkü burada IŞİD unsurlarının halkla iç içe olmuş olması sivil vatandaşların böyle bir harekatta ciddi manada ölümüne yol açabilir. Şimdi böyle hassas yanı var. Tabii burada özellikle Irak Ordusu'nun mevzilerini terk etmek suretiyle kaçması, oraları tamamıyla onlara bırakması çok manidardır. Olay artık IŞİD unsurlarıyla Irak arasında bir mücadele veya iç savaş olmaktan çıkmış adeta mezheplerarası iç savaşa dönüşmüştür. Biliyorsunuz Sünni ve Şia savaşı konumundadır. Biz bunu asla ve kata tasvip etmiyoruz. Bizim değer yargılarımızda mezhebi taassubun olması mümkün değildir.
Bir Müslüman diğer bir Müslümanı Allahuekber diyerek öldüremez. Bizim önceliğimiz 80 vatandaşımızın ülkemize döndürmektir" dedi.


 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »