23 Mayıs 2018, Çarşamba

Erdoğan'dan havalimanında sert açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Brüksel'e giderken havalimanında seyehatten sonra MYK'yı belirleyeceğiz Bakanlıklardan yıl sonuna kadar yol haritası isteyeceğiz ve iki ekiple takip edeceğiz" dedi.

24 Mayıs 2017 Çarşamba 18:26
Erdoğan'dan havalimanında sert açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Beraberindeki heyetle NATO'nun yeni karargahının açılışı nedeniyle gerçekleştirilecek mini zirveye katılmak için Belçika'ya gittiğini söyleyen Erdoğan, devlet ve hükümet başkanlarının da katılacağı liderler zirvesi düzenleneceğini ifade etti.

Brüksel toplantısının, özellikle küresel belirsizliklerin arttığı, uluslararası güvenliğin kırılgan hale geldiği bir döneme rastladığını paylaşan Erdoğan, klasik tehditlerin yanı sıra bir tarafta mülteci krizi, göç hareketleri, siber saldırılar, salgın hastalıklar gibi sorunların bütün dünyayı kasıp kavurduğu bir dönemin yaşandığını belirtti. Erdoğan, tüm bu asimetrik tehditlerin gerek ulusal gerekse uluslararası düzlemde Türkiye'nin de güvenliğini ciddi şekilde tehdit ettiğini vurguladı.

Terörün, bu tehditler arasında şu anda en önceliklisi olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Bütün bu sorunların üstesinden gelebilmek için kararlı, ilkeli ve tutarlı bir duruş sergilenmesi de şart. Bilhassa NATO müttefiklerinin tam bir dayanışma ve iş birliği içerisinde olması zorunludur. Son aylarda gerek St. Petersburg, Stockholm, Paris ve Manchester'da yaşanan terör saldırıları bize, terörün bölgesel bir mesele olmadığını göstermiştir. Bu vesileyle bir kez daha 22 Mayıs'ta İngiltere'de gerçekleştirilen saldırı başta olmak üzere terör eylemlerinde hayatını kaybedenlere taziyelerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin terörle mücadelesine verilen desteğin sürdürüleceğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şu gerçeği artık herkesin kabul etmesi gerekiyor; terörizm, bugün tek bir ülkenin değil tüm dünyanın sorunudur. Küresel meseleler ancak küresel boyutta bir iş birliğiyle çözüme kavuşturulmalıdır. Hala 'benim teröristim, senin teröristin' ayrıcalığının, ayrılığının yapılması görüyoruz ki bazı yerlerde devam ediyor. Bunlardan sıyrılmamız şart. Küresel meseleler, küresel boyutta ele alındığı sürece çözüme kavuşabilir. Terörün panzehiri ise kesinlikle dayanışmadır. Anlık paylaşım istihbaratta şarttır. Bu ortamda NATO'nun daha faal olması, bilhassa terörle mücadelede müttefiklere daha fazla destek vermesi gerekiyor. Avrupa-Atlantik bölgesinde istikrarın ve güç dengesinin devamı için NATO'nun dayanışmasını devam ettirmesi, caydırıcılığını da terörle mücadele dahil güçlendirmesi, tahkim etmesi gerekiyor. Bunun için de müttefiklerin 2014 Galler Zirvesi'nde kabul edildiği üzere gayrisafi milli hasılalarının asgari yüzde 2'sini savunma harcamalarına ayırmaları gerekmektedir. 2024 yılına kadar bu taahhüdü yerine getirme noktasında kararlıyız. Brüksel Zirvesi'nde temelde bu iki konuyu ele alacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler yaparak hem NATO konularını hem de ikili gündemdeki meseleleri istişare edeceklerini dile getirdi. Erdoğan, zirveden önce AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ortak görüşme yapacağını bildirdi.

Görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerindeki son durumu ve ileriye dönük atılacak adımları ele almayı öngördüklerini belirten Erdoğan, ayrıca ziyaret vesilesiyle Avrupa'da yaşayan vatandaşlarla da bir araya gelip hasret gidereceklerini kaydetti.

SEYEHATTEN SONRA MYK'YI BELİRLEYECEĞİZ

Bizim A takımımız B takımımız yok. Bu seçilenlerin hepsi A takımıdır. Hiçbir ayrım yok.

"Seyahatten sonra değerlendirmelerimizi yapıp Merkez Yürütme Kurulumuzu belirlemiş olacağız ve Merkez Yürütme Kurulunu belirledikten sonra da geleceğe yönelik ne gibi adımlar atılacak ve bununla ilgili, kongre kapanışındaki teşekkür konuşmamda da ifade ettiğim gibi, bütün bakan arkadaşlarımızdan şöyle altıncı ayın sonuna kadar, yıl sonuna kadar devam edecek bir yol haritasını isteyeceğim."

Bu yol haritası 2019'a kadar hazırlanacak. ne yapacağız, neler var göreeğiz. Bu konunun iki yönlü takibini yapcağız. Bir cumhurbaşkanlığında ekip bir de partiden bir ekiple Bakanlıkların haritalarını yakın takibe alacağız."

Kabinede bir değişiklilk olup olmayacağı konusunu da Binali beyle değerlendireceğiz

GRUP TOPLANTILARINA KATILACAK MI?

AK Parti Genel Başkanı olmasının ardından partisinin TBMM’de yapılan grup toplantılarına katılıp katılmayacağına yönelik sorulan bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Parlamentodaki haftalık toplantılarımızı yaptığımız Salı günkü toplantılar dışında tabi ki parlamentoya gideriz, grup odamızda bulunuruz ama Meclis salonuna girmek gibi bir durumumuz olmaz. Şu anda öyle bir konumum yok. Ama diğer boyutlarıyla grup toplantıları olsun, grup salonu olsun buralardaki çalışmalara katılıp, hatta oralarda haftalık konuşmalarımızı da yaparız. Ona mani bir hal yok” dedi.

"AB BİZİM OLMAZIMIZSA OLMAZIMIZ DEĞİL"

Belçika’da gerçekleşecek olan toplantıda Türkiye’nin AB’den beklentileri nelerdir ve beklentilerin karşılanmaması durumunda Türkiye ne gibi adımlar atacak?” sorusuna Erdoğan, “Bir defa özellikle AB’nin bu süreç içerisinde Dışişleri ve AB’den sorumlu bakanımız olmak üzere 2 ayağımız var. İki arkadaşımız da burayı takip ediyor. Biz elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ne gerekiyorsa müktesebat içerisinde bunları yerine getirmeye çalışıyoruz. Bunların karşılığını da bekliyoruz. Bizim AB’den kopmak gibi bir derdimiz yok. Ama AB üzerine düşeni yerine getirmesi gerekir. AB Türkiye’yi kendi kapısında adeta bir dilenci mesafesinde göremez. Bizim onlara anlatacağımız bu. Siz Türkiye’den ne bekliyorsunuz? 54 yıl oldu ve hala neyi bekliyorsunuz. AB Türkiye kendisi çekilsin bekliyor havasında. Bizde böyle bir şey varsa kararı siz verin diyoruz. Kararı siz verirseniz biz işinizi zorlaştırmayız. Bizim olmazsa olmazımız da değil” cevabını verdi.

KAVURMACI'NIN TAHLİYESİ

Siyasette bu temizliğin yapılmadığını iddia eden bunu somut olarak ortaya koyması lazım. Hep söyleriz, hukukta bir kaide var, 'Müddei, iddiasını ispatla mükelleftir.' Kimse bu söyle, kalkıp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın damadını söylüyorsan, tamam bu konu yargıyla alakalı bir konu. Yargı bu arada şu anda denetimli serbestlik kararı vermiş, bunun beraatine karar vermemiş. Yargılama süreci devam ediyor ve denetimli serbestlikle bırakılmış vaziyette. Dolayısıyla bu yargıyla alakalı bir sorun. Bunu kalkıp da şu anda siyasi partinin içerisinde herhangi bir konumu, görevi, yeri olmadığı halde bu şekilde, yani AK Parti'ye fatura kesmeye kalkmak kimsenin haddine değil."

ALMANYA İLE İNCİRLİK KRİZİ

Alman askerlerinin İncirlik üssünden çekilmesi tartışmalarıyla ilgili olarak "Bu konuyla alakalı bize gelmiş bir şey yok. 'Biz Ürdün'e gidiyoruz, gitmiyoruz', buna benzer bize ulaşmış herhangi bir şey yok. Hatta geçenlerde gündemlerinde böyle bir şey olmadığına dair Alman yetkililerin açıklaması var. Böyle bir şey de eğer yapacak olurlarsa bizim için çok da böyle önemli bir sorun değil bu. Giderlerse biz 'güle güle' deriz, başka bir şey değil."

AVUSTURYA'NIN TÜRKİYE İLE İLGİLİ BLOKE GİRİŞİMLERİ

Türkiye'nin Avusturya'ya NATO vetosu konusunda ise "Bloke eden bloke olur, olay bu kadar basit."dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »