18 Haziran 2018, Pazartesi

Erdoğan'dan İhsanoğlu'na: Sayemizde bir makama geldin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 'Türkiye Türkmenlere yardım etmiyor' sözlerini eleştirerek; "Sayemizde bir makama geldin, sayemizde orada oturdun. Şimdi sıkılmadan kalkıp medya mensuplarının karşısında bu yalanları söyleyebiliyorsun. Biz, Türkmen kardeşlerimize her türlü insani yardımı ulaştırdık" dedi.

23 Temmuz 2014 Çarşamba 16:44
Erdoğan'dan İhsanoğlu'na: Sayemizde bir makama geldin
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Vilayetler Evi'nde verilen iftarda şehit aileleriyle bir araya geldi. 

Başbakan Erdoğan iftarın ardından yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Türkmenlere yardım edilmediği yönündeki iddialarına yanıt vererek; "Bu ne vicdansızlıktır. Utanmadan sıkılmadan, İslam Teşkilatı Örgütünde görev yapmış bir kişi bu ifadeleri kullandı. Bizim bu konularda ne kadar hassas olduğumuzu da bilen birisidir, yaşayan birisidir. Sayemizde bir makama geldin, sayemizde orada oturdun. Şimdi sıkılmadan kalkıp medya mensuplarının karşısında bu yalanları söyleyebiliyorsun. Biz, Türkmen kardeşlerimize her türlü insani yardımı ulaştırdık. Bir insani yardımı da ulaştırırken Milli İstihbarat Teşkilatımızın TIR'ları paralel yapı tarafından çevrilmek suretiyle durduruldu. Hatırlayın o günleri, daha çok değil. Aynı şekilde Irak'taki Türkmen kardeşlerimize, insani yardım konusunda ne denli yardımcı olduğumuzu onlar gayet iyi biliyorlar. Her alanda onların yanında biz olduk. Bilerek konuş, bilmeden niye konuşuyorsun. İki tane kılavuzu var, maalesef bunlar da karga. Tablo böyle olunca yanlışlardan kurtulmaları mümkün değil." dedi.
 

ÇÖZÜM SÜRECİ


​Çözüm Sürecine de değinen Başbakan Erdoğan şunları kaydetti; "Türkiye'nin bu büyük yarasını dindirmek için tüm riskleri göze alarak bu süreci işlettik. Kanı durdurmak için başlattığımız bu süreçlerde içeride ve dışarıda pek çok gizli, açık saldırıya, provokasyona, tuzağa, tertibe maruz kaldık. Konunun hassasiyeti, sürecin nezaketi fevkalade dikkatli, hassas olmamızı gerektiriyor. Muhalefet partileri böyle bir mesuliyet taşımadıkları için onlar ağızlarına geleni söyleyebiliyor, herşeyi istismar konusu yapabiliyorlar ama bizim milletimize ve tarihe karşı sorumluluğumuz var. Biz sorumlu davranıyoruz, kararlı davranıyoruz. Milletimizin kalbini kırmadan, süreci de zedelemeden ilerletmenin hassasiyetini omuzlarımızda taşıyoruz. Çözüm sürecinde şu ana kadar önemli bir mesafe katettik. En son netice olarak, uzun zamandır terör kaynaklı şehit cenazeleri gelmiyor. Yeni gazi ve maluller gelmiyor, evlere, ocaklara, yüreklere ateş düşmüyor, anneler ve babalar evlat acısıyla kavrulmuyor. Şunun bir kez daha altını çizerek söylüyorum, hiçbir şekilde, hiç kimseye taviz verilmiyor. Bazı siyasilerin dediği gibi biz terörist başının elini sıkmadık, bölücü terör örgütünün mensuplarıyla kusura bakmasınlar tokalaşmadık. Ancak şunun da hesabını kendileri vermelidirler; idam cezasıyla yargılanması gerekirken atmaları gereken adımları atmayanlar kalkıp da bize bu noktada hesap soramazlar. Biz sadece kanın durması, sadece acılı annelerin, babaların gözyaşının dinmesi için mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi verirken taviz vererek, pazarlıklar yaparak, şehitlerimizin hatırasına gölge düşürerek değil, tam tersine milletimizin, bayrağımızın, vatanımızın, devletimizin, şehitlerimizin şerefini düşünerek mücadele veriyoruz."

Birkan YILDIZ / ANKARA,(DHA)
OKUYUCU YORUMLARI/1 + YORUM EKLE
  • Başa Kakma Yoook Otantik - 23 Temmuz 2014 Millette sizleri bir yerlere getirdi ama başa kakmıyorlar, atadığınız bürokratlar karşınıza çıkınca hemen yan çiziyorsunuz.

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »