Erdoğan'dan Musul açıklaması

Başbakan Erdoğan, Musul Başkonsolosluğ'unun IŞİD tarafından işgal edilmesine dair, "Yakın takipteyiz. Başkonsolosumuzla görüştüm. Girişimlerimiz devam ediyor" dedi.

13 Haziran 2014 Cuma 22:28
Erdoğan'dan Musul açıklaması
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de vilayet önünde toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Irak'taki güvenlik sorunları nedeniyle başkonsolosluğumuzu IŞİD unsurları işgal etti, personelimizi alarak şehrin bir başka bölgesine götürdü. Başkonsolosluğumuzda 49 personelimiz ve bazı aile fertleri bulunuyordu, orada tır taşımacılığı yapan şoförlerimiz, fabrikalardan çalışan vatandaşlarımız var. Bütün bunları yakın takipteyiz, başta şahsım, Dışişleri, Milli İstihbarat, silahlı kuvvetlerimiz takip ediyoruz, bire bir her an. Şahsen kendim olmak üzere başkonsolosumuzla görüşmem oldu. Bu personelimizin ve aile fertlerinin geri dönmeleri için girişimlerimiz devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu arada şahsen Başkonsolosumla da görüşmem oldu. Bu personelin geri dönmesi için her imkanı seferber etmiş durumdayız. Irak hükümeti nezdinde girişimlerimiz devam ediyor. Uluslararası girişimler nezdinde uluslararası hukuk şartlarını da oluşturuyoruz. Bu personeli sağ salim evlerine dönmeleri için çalışmalar devam ediyor. Bunun için ne gerekiyorsa yapıyoruz. İnşallah temenni ederim ki hayırlı neticeyi alacağız. Türkiye büyük ülke. Soğukkanlı bir şekilde gereken adımları atacaktır. Birinci önceliğimiz vatandaşlarımızın can güvenliği."
 

MUHALEFET KURU SIKI ATIYOR


Muhalefetin tavrını eleştiren Erdoğan şunları söyledi:

"Biz muhalefet partileri gibi davranamayız. Onların sırtında yük küfesi yok. Kuru sıkı atıyor. CHP Dışişleri Bakanıma ‘Bunun siyasi sorumluluğu vardır.’ Neymiş? Cevap yok. O siyasi sorumluluğun hesabını 30 Mart’ta milletim sana verdi. 30 Mart’ta milletim kuru sıkıya pabuç bırakmayız dedi. ‘Biz sizin Ortadoğu’daki siyasetinizi kabul etmiyorum’ diyor. Biz senin siyasetimizi kabul edemeyeceğini bekleyemeyiz ki. Sen EsEd ile ile ele elesin biz karşı karşıyayız. Bahçeli diyor ki ‘Asker müdahale etmeli’. Bahçeli 100’e yakın vatandaşım elinde. Başlarına bir şey gelse neyle izah edeceksin. Biz tereyağından kıl çeker gibi halledebilir miyiz diye gayret ediyoruz. Bahçeli’ye sorsan bayrak direğinden Türk Bayrağı’nı indiren için alnının çatısından vursaydı."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »