23 Haziran 2018, Cumartesi

Erdoğan'dan Rusya mesajı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da konuştu: Rusya'nın, haklı olduğumuzu tüm dünyanın kabul ettiği bir konuda verdiği orantısız tepkileri üzüntü ile takip ediyoruz. Bu tepkilerin devam etmesi durumunda elbette biz de kendi tedbirlerimizi almak mecburiyetinde kalacağız.

2 Aralık 2015 Çarşamba 19:36
Erdoğan'dan Rusya mesajı!
Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:
 
ERDOĞAN'DAN Rusya'YA MESAJ
 
Hiçbir ilgisi olmayan ülkelerin Suriye'de olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye tarihi ve coğrafi özellikleri ile birçok fay hattının kesiştiği noktada. Tüm kardeşlerimiz için sağlam bir duruş sergilemeye çalışıyoruz. Irak ve Suriye'de yaşanan olaylar daha da tırmanmaya devam ediyor. Sınırlarımız bu ülkelere çok uzak. Buralarla hiç ilgili olmayanların buralara girmelerini anlamak mümkün değil. Terör örgütleri ile mücadele edilecekse eyvallah bunu birlikte yapalım. Ama terör bahanesiyle masum insanlar öldürülüyorsa, siviller mağdur ediliyorsa bunu düşünmemiz lazım, bu yanlıştır. Bu bahane ile siviller öldürülemez" dedi.
 
-Türkiye'nin etrafındaki sorunlar bunlarla da sınırlı değil.
 
-Kırım ve Ukrayna'da yaşananlar ortada. 
 
RUS UÇAĞI
 
-24 Kasım tarihinde üzücü bir olay yaşadık. 10 kez uyarılmasına rağmen sınırlarımıza ilerleyen, o an milliyeti bilinmeyen 2 savaş uçağı sınırlarımıza girdi. Sınır ihlali yapan bu uçaklardan biri tekrar Suriye sınırına girdi. Diğeri sınırlarımız içinde vurularak düşürüldü.
 
-Olayın ardından bu uçağın Rusya'ya ait olduğu anlaşıldı.
 
-Türkiye, başından bu yana egemenlik haklarının ihlaline müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.
 
-Geçen yıl Karadeniz'de yaklaşık 15 dakika hava sahasımız ihlal edildi. Bu kez 1. ihlalde kendilerini uyardık. Konuştuk. G 20 toplantısında bizzat Sayın Putin'le konuştuk. Burada farklı bir yaklaşım gösterdiler. Bir daha olmayacağını söylediler. 
 
KARŞIDAKİ MİLLETE SAYGI DUYMALI
 
-Bunu anlamak mümkün değil. Her ülke her millet, hangi güce sahip olursa olsun karşısındaki millete saygı duymalıdır. Onun onuruyla oynamamalıdır. Kaldı ki iki ülkenin stratejik işbirliği var. Birlikte de çalışıyoruz. 
 
400 BİN İNSANI ÖLDÜREN ESED'İN YANINDA NE İŞİNİZ VAR
 
-Suriye 400 bine yakın insanı öldüren bir zalim, bir katil Esed'in ülkesinde sizin ne işiniz var. 
 
-Biz şuna inanıyoruz. Zulme rıza zulümdür. Burada bir zulüm var, siz de onlarla hareket ediyorsanız, onlara ortak oluyorsunuz. Bu hassasiyetleri görmeden geldiler. Yaşanan HadiseSuriye kaynaklı tehditlere karşı önceden ilan ettiğimiz angajman kurallarının otomatikman uygulanmasıdır.
 
BU HADİSEYİ TIRMANDIRMAYACAĞIZ
 
Bizim bu hadiseyi tırmandırma amacımız  kesinlikle bulunmamaktadır. Diplomasi ve diyalog kanallarının işletilerek,  sağduyunun galip geleceğini umuyorum. Ateşe körükle gitmek kimsenin yararına  değil. Türkiye ile Rusya, önlerinde gerçekten çok büyük iş birliği potansiyelleri  olan iki büyük ülkedir. Biz, duygusal davranmadık şu ana kadar bundan sonra da  duygusal davranmayacağız. Biz, uluslararası diplomasi neyi gerektiriyorsa o  diplomatik dille hareket edeceğiz. Bu sorunun ne mevcut ilişkimize ne de  potansiyelimize daha fazla zarar vermesini istemiyoruz."
 
-Biz duygusal davranmadık. Bundan sonra da duygusal davranmayacağız. Uluslararası dil neyi gerektiriyorsa o şekilde hareket edeceğiz.
 
RUSYA BÖYLE DEVAM EDERSE TEDBİRLERİMİZİ ALACAĞIZ
 

-Rusya'nın, Türkiye'nin haklı olduğunu tüm dünyanın bildiği bir konuda orantısız tepkilerini üzüntüyle karşılıyoruz.
 
-Kendilerinin devam etmeleri durumunda elbette biz de kendi tedbirlerimizi almak zorunda kalacağız. 
 
TÜRKİYE AHLAKİ DEĞERLERİNİ KAYBETMEDİ
 
-Özellikle DAİŞ'in petrollerini Türkiye'nin  satın aldığını söylemek gibi bir iftiranın içerisine girmek, böyle bir iftirayı  Türkiye'ye atma hakkına kimse sahip değildir. Türkiye, bir terör örgütünden  petrol alacak kadar ahlaki değerlerini kaybetmemiştir."
 
BU İFTİRAYI ATANLAR İSPATLARSA İSTİFA EDERİM
 
Çok açık ve net söyledim. Bu iftirayı atanlar bunu ispat etmek zorundadır. Bunu ispat ettikleri anda ben Cumhurbaşkanlığı koltuğunda bir dakika durmam.
 
Ancak iftirayı atanların da oturdukları koltukta durmamaları gerekir. Dürüst siyaset bunu gerektirir.
 
Biz birinci deredece petrolü, doğalgazı Rusya'dan sonra İran, Azerbaycan, Kuzey Irak, 6Cezayir'den alıyoruz.
 
Ancak ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı bir şeyi söyleceğim. Rus vatandaşı olan Suriye'de olan George Haswani DAEŞ'den petrolü alıp satan kişidir. 
 
DAİŞ'İ BAHANE EDİP KENDİ PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRİYORLAR
 
Dünyada DAİŞ ile mücadele konusunda Türkiye  kadar kapsamlı ve sonuç alıcı mücadele yürüten başka ülke yoktur. Kimileri DAİŞ'i  bahane ederek Suriye'de kendi projelerini hayata geçirirken Türkiye doğrudan bu  örgütün saldırılarına maruz kalma pahasına, mazlum kardeşlerinin yanında yer  almayı tercih etmiştir.
 
SURİYE POLİTİKALAR IYÜZÜNDEN 12 MİLYON KİŞİ...
 
Bizim bölgemizde yaşanan sorunların temelinde mezhepçi ve ayrılıkçı politikaların yattığında artık kimsenin şüphesi yoktur. Bölgemizde iç karışıklıklar, mezhep ayrılıkları üzerinden kendilerine nüfuz alanı oluşturan ülkeler vardır. Suriye'nin bu politikalarda çok ciddi etkisi vardır. Suriye'nin kendi halkına karşı yürüttüğü devlet terörü sebebiyle 380 bin kişi hayatını kaybetti 12 milyon insan yerinden yurdundan oldu.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »