26 Mayıs 2018, Cumartesi

Erdoğan'dan sert tepki! "Katliamı onlar yaptı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da 'Barış Zirvesi'nde konuştu

24 Nisan 2015 Cuma 3:26
Erdoğan'dan sert tepki! "Katliamı onlar yaptı"
Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şu şekilde;

-Barış Zirvesi'nde bir araya gelerek dünyaya önemli bir mesaj veriyoruz. Sıkıntılara sırtını dönenler sadece kendisini kandırır.

-Bir dünya iki ülkenin dudağı arasında olamaz. BM'ye yönelik eleştirilerin arkasıdna bu tespit var, onun için dünya 5'ten büyüktür diyorum. Sorun çıkmadan çözüm arayan bir sistemin içinde olmalıyız.

-Bu coğrafyaya baktığımızda 1. Dünya Savaşı'nın hala etkilerinin sürdüğünü görüyoruz.

Suriye'de ölen 300 bini aşkın kişinin sorumluluğunu kimse kaldıramaz. Suriye'de yaşananlara karşı tavır almayan herkes bu felaketin sorumluluğuna ortaktır. Irak'ın maruz kaldığı işgallerin geleceğe taşınmasına kimse izin veremez. DEAŞ'ın sadece savaşla yok edilmesinin zorluğunu görüyoruz. Bu örgütün islamla, müslümanlıkla alakası yoktur. Bir insana hayat kazandırmak tüm insanlığa hayat kazandırmak gibidir.

Yemen bu ateşin yakıp kavurduğu son ülkedir. Tarafların kendi aralarında çözmesi gereken bu konuların dış ülkelerin tahrikiyle bir iç savaşa dönüştürmesi bir engeldir. Filistin topraklarının işgalinin sona erdilimesi halinde buraya desteğimizi sürdüreceğiz. Başkent'i Doğu Kudüs olan bir Filistin kurulmadan bu sorun ortadan kalkmayacaktır. Kafkasya'ya, Ukrayna'daki gelişmelere aynı gözle bakıyoruz.

Avrupa'daki ırkçılık barışın önüne engeldir. Türkiye olarak bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kendi sorunlarını çözemeyen AB'nin küresel meselelere yardımcı olamayacığını düşünüyoruz. Biz 34 ayrı ülkede 78 şehitliği bulunan bir milletiz. Çanakkale'yle birlikte bir düzine cephede savaşan bir ülkenin asayiş sorunları yaşaması mümkündür.

O dönemde Ermeni çeteleri bir takım katliamlara giriştiler. Türkiye olarak bu dönemde yaşanan sıkıntıları biliyoruz.

1915 olayları konusundaki Ermeni iddialarının hepsi dayanaksızdır, mesnetsizdir. 1915'te yaşanan Ermeni nüfusunun ülkenin güney kesimlerine göç ettirilmesidir. Yaşanan sıkıntılar arşivlerimizdedir.

AB'ye sesleniyorum... Ey AB 12 yıl Başbakanlık yaptım 1 yıldır da cumhurbaşkanıyım, belgelerimizi açmaya her zaman hazırız ve diyorum ki Ermenistan'da varsa onlar da açsın 3. bir ülke varsa onlar da açsın. Hatta ve hatta daha da ileriye gidiyorum biz askeri belgelerimizi de açmaya hazırız.

Türkiye'de 80 bine yakın Ermeni var, bunların 40 bini vatandaşımız. Diaspora, Ermeni vatandaşlarımıza sorsun zulüm var mı?

Biz yaşanan hiçbir acıyı yok saymadığımız gibi acıların yarıştırılmasına da müsade etmeyiz. Biz emanetin ölümünden gururlanır mıyız?

Ermenilerin ön plana çıkarılarak bir kampanyaya dönüştürülmesine karşıyız. Ermenilere barış mesajları yayımladık, maalesef uzattığımız el hep havada kaldı. Bu iddiaları araştırarmak tarihçilerin işidir, siyasilerin değil.

Ermeni iddialara destek vererek, aynı dönemde hayatını kaybeden 4 milyon kardeşimizin acısını da paylaşmasını öneriyorum.

Uluslararası terörün karşısında omuz omuza olmamız şart. Bizim Ermeni toplumuyla eskiden olmadığı gibi şimdi de bir sorunumuz yok. Sağduyu sahibi Ermeni yöneticileriyle bir araya gelip konuşmaya hazırız. Birileri bizim aramıza duvarlar öerme gayreti içine giriyor.

Hedefimiz barışı tesis ise sorunların büyüklüğü bizi yıldırmamalı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »