Erdoğan'dan sert tepki! "Sen kimsin haddini bil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimi gecesi 50 şehit veren Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı ziyaret etti. Ziyaret sırasında bombalanan binada asılan pankart dikkat çekti.

29 Temmuz 2016 Cuma 19:15
Erdoğan'dan sert tepki! "Sen kimsin haddini bil"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazını 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan Gölbaşı’ndaki Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı yerleşkesinde bulunan Şehitler Camii’nde kıldı. Erdoğan, Cuma namazının ardından darbe girişiminde saldırıya uğrayan Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve YAŞ üyeleri de eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, "Selam olsun büyük  milletin akıncı beylerine, can feda olsun kahraman polisin özel harekat erlerine"  yazılı afişin önünde, özel harekatı temsil eden kartal heykelinin bulunduğu yerde  de 15 Temmuz gecesi yaşananlar hakkında bilgi aldı. Ardından 15 Temmuz gecesi FETÖ'nün  darbe girişimi sırasındaki saldırıda şehit olanlar için dua okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sonra polislere hitap etti.  Konuşmasına, “Birlik, beraberlik içerisinde bu anlamlı bir araya  gelişte sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.” diyerek başlayan Erdoğan,  şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere de şifa diledi.

"İÇİMİZDE HAİNLER OLABİLİR' DEMİŞTİM"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizlerin 15 Temmuz'daki duruşunuz, sizlerin  milletimle beraber, aziz milletimle beraber müşterek duruşu bir hain grubun  özellikle saldırılarını püskürtmüştür. Ramazan iftarında sizlerle yine bir araya  gelişimizde de söylemiştim, ‘İçimizde hainler olabilir, bu hainler asla bizi  yıldırmasın, yıldırmayacak.’ demiştim ve nitekim bu hainler işte geldiler özel  harekatımızı bombalamak suretiyle 50 kardeşimizin şehit olmasına vesile oldular.  Ama onlar ihanetleriyle anılacaklar, şehitlerimiz hiç unutulmayacak. Onlar bu  vatanı vatan yapanlar olarak anılacaklar" diye konuştu. 

İstiklal Marşı’nın “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda, canı,  cananı bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.”  dizelerini okuyan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Biz askeriyle, polisiyle, köy korucularıyla ve tüm milletimizle 15  Temmuz'da hamd olsun bir olduk, beraber olduk, iri olduk, kardeş olduk, hep  birlikte Türkiye olduk. ‘Türkiye olduk’ diyorum, niye biliyor musunuz? Çünkü  dünya bu demokrasi nöbetini tutanları sadece izliyor, sadece bize oralardan  ‘Geçmiş olsun’, söyledikleri bu. Arkasından ‘Ama gelecek için endişe duyuyoruz.’  Neymiş endişeleri? Endişeleri şu beyefendilerin, ‘Acaba bu içeri alınanlar,  tutuklananlar, şunlar, bunlar vesaire bunların sayısı daha da artar mı?’.  Suçluysa artar"

AMERİKALI KOMUTANA SERT TEPKİ 

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Votel’in darbe girişimiyle ilgili ’Temasta olduğumuz bazı komutanlar hapiste’ açıklamalarını eleştiren Erdoğan, şöyle devam etti: "İşte bir tanesi ne yazık ki Amerika’da aynı zamanda önemli bir makamda  olan general veya amiral kalkıyor, ‘İrtibat halinde olduğumuz, görüşme halinde  olduğumuz üst düzey komuta kademesinde olanlardan içeri alınanların olduğunu  görüyorum, duyuyorum.' bunu söylüyor. İnsan biraz sıkılır ya, insan biraz  sıkılır. Bunun kararını vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Bir defa haddini  bileceksin, kendini bileceksin. Sen benim ülkemdeki yapılan bir darbe girişimine  yönelik kalkıp bu darbe girişimini püskürten bu devlete teşekkür edeceğine,  demokrasi adına teşekkür edeceğine, tam aksine darbecilerin yanında yer  alıyorsun. Zaten darbeci senin ülkende, darbeciyi senin ülkende zaten  besliyorsunuz, bu zaten ortada. Benim milletimi asla inandıramazsınız, milletim  şu anda bu tezgahın içinde olanları da biliyor ve bu tür açıklamalar bu işin  arkasında kimlerin olduğunu, üst aklın kimler olduğunu da gayet iyi biliyor ve bu  açıklamalarla da kendinizi açığa çıkarıyorsunuz, açığa veriyorsunuz. Türkiye bu  oyunlara gelmeyecek."

'KESİLEN SAKAL DAHA GÜR ÇIKAR'

Özel Harekat merkezinde bombalanan binayı işaret eden Erdoğan, "Şu  gördüğümüz bina ile bu yaptıkları bu tahribatla bunlar bizim sakalımızı kestiler.  Unutmayın kesilen sakal çok daha gür biter. İnşallah bunun yerinde çok daha  muhteşem, çok daha güzel bir eseri en kısa zamanda burada proje şu anda bitmiş  vaziyette inşa edeceğiz.” dedi.  Şehitlerin Peygambere komşu olduklarını belirten Cumhurbaşkanı  Erdoğan, “Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber, sana ağuşunu açmış duruyor  Peygamber” dizelerini okuyan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Onlar sevgili Peygamberimizin ağuşunda. Peygamberlikten sonra en yüce  makama ulaştılar. Zaten sizlerin, bizlerin hedefinde de bu yok mu? Bu var.  Nerede, nasıl bu ömrümüzü noktalayacağımıza dair bir belge var mı? Kimisi, trafik  kazasında gidiyor. Kimisi, ayağı bir taşa takılıp gidiyor. Kimi, bakıyorsunuz bir  kalp krizinden gidiyor. Ama kimileri de işte bu mutlu, bu kutlu yolda şehit  oluyor. Şehadet şerbetini içiyor. Ben ne mutlu şehitlerimize diyorum."  ifadelerini kullandı.   Cumhurbaşkanı Erdoğan, tankların önüne yatmak suretiyle, şehit olan  genç, kadın, erkek, asker, polis ve köy korucularını verdikleri mücadeleden  dolayı herkesi kutladığını dile getirerek, şunları kaydetti:  "Ne aziz milletimiz var. Ne büyük milletimiz var. Bu, dünyaya aslında  bir demokrasi destanının yazılmasıdır. Türk milleti, bu destanı bir kez daha  yazdı. Bundan dolayı kendilerini kutluyorum. Yerleri inşallah cennet olsun.  Rabbim bizleri sevgili habibinin livaül hamd ismi ile müsemma sancağı altında  birlikte haşretsin diyorum. Gerek özel harekattaki, bunun yanında diğer  havacılardaki, tüm teşkilatın içindeki kardeşlerime güç, kuvvet versin. Aynı  şekilde, silahlı kuvvetlerimizin içerisinde bu hainlere, bu adilere, bu  alçaklara, karşı dik duruşunu sergileyen kardeşlerimi de ayrıca kutluyorum.  Milletimle el ele bu yolda yürümeleri sebebiyle, kendilerini tebrik ediyorum. Dik  duracağız, eğilmeyeceğiz bu yolda aynı kararlılıkla devam edeceğiz."

Özel Harekat Merkezinin dışarısında ellerinde Türk bayrakları ile  bekleyen vatandaşlar, Erdoğan'ın konuşma yaptığı esnada, alkışlarla "Dik dur  eğilme, bu millet seninle" sloganları attı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »