26 Mayıs 2018, Cumartesi

Erdoğan'dan tarihi konuşma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda dünyaya önemli mesajlar verdi. Erdoğan Birleşmiş Milletler çatısı altında ilk kez FETÖ tehdidinden bahsederek dünyayı uyardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz'daki darbe girişiminin aynı zamanda dünya demokrasisine de yapıldığını söyledi.

20 Eylül 2016 Salı 22: 4
Erdoğan'dan tarihi konuşma!
İşte Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki tarihi konuşmasından satırbaşları;

"Suriye'de, Irak'ta terörün ve savaşın  kıskacında inleyen pek çok ülkede yüz binlerce çocuk, kadın, genç ve yaşlı  öldürülmeye devam ediyor. Ölüm ve zulümden kaçan mülteciler Avrupaşehirlerinde  aşağılayıcı muamelelerle karşı karşıya kalıyor. DAEŞ, El Nusra ve PYD/YPG gibi  terör örgütleri bölgedeki eylemlerini sürdürüyor.

Kafkasya'daki ihtilafların  sıcak çatışmaya dönüşme riski mevcut. Yemen'den Ukrayna'ya pek çok sorun bizleri  bekliyor. Diğer yandan dünyanın pek çok ülkesinde insanlar açlık, salgın  hastalıklar, sefalet ve cehaletle boğuşuyor. Bu insanlık onuru ve vicdanını  yaralayan utanç verici bir tablodur. Daha da acısı bu krizlerin ve sorunların  çoğunun aslında kolaycı çözülebilecek mahiyette olmasıdır. Gelecek nesillerin  huzuru, refahı ve güvenliği büyük ölçüde bugünden atacağımız adımlara, alacağımız  tedbirlere bağlıdır.

Unutulmasın ki Türkiye'deki darbe girişimi  aynı zamanda dünya demokrasisine de yapıldı. Milletimiz o gece darbe heveslilerine tarihi bir ders verirken demokrasiye inanan tüm halklar için de  ilham kaynağı oldu. Bu yeni nesil terör örgütü sadece Türkiye'nin değil varlık  gösterdiği 170 ülkenin tamamı için bir milli güvenlik tehdididir. Diğer bir  deyişle bugün bu genel kurulda temsil edilen ülkelerin büyük bölümü bu  yapılanmanın tehdidi altındadır. Bu örgüt Türkiye'nin ötesinde tüm dünyayı  boyunduruğu altına almak gibi derin bir zihni sapkınlık içindedir.

Türkiye mülteciler için şu ana kadar 25 milyar  dolar harcadı. Peki dünyadan bize ne geldi? Şu anda çatısı altında bulunduğumuz  BM'den bize gelen destek 525 milyon dolardır. Başka? Başka herhangi bir şey yok.  Peki AB'den gelen bir şey var mı? Ne yazık ki AB de verdiği sözleri tutamamıştır.  UNICEF'e sadece gönderdikleri 178 milyon dolardır, o kadar. Fakat Türkiye'ye  gelen herhangi bir yardım bu konuda söz konusu değildir. Biz meselenin başından  beri bu olayın tüm insanlığın ortak meselesi olduğu inancıyla bölgesel ve küresel  aktörlerle iletişim ve iş birliği içinde hareket etmeye özen gösterdik. Komşumuz  ve akrabamız Suriyelilerin yaşadığı bu kıyamete sessiz kalamazdık, kalmadık."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »