28 Mayıs 2018, Pazartesi

Erdoğan’ın inşaatçı işadamıyla ilişkisi bürokratları korkutmuş, Şişli’deki arazi ‘ucuza gitmiş’

AKP hükümetinin alamet-i farikası olan kentsel dönüşüm ve inşaat sektöründeki ‘kirli ilişkiler‘e dair yeni bir iddia ortaya atıldı.

7 Ekim 2014 Salı 19:22
Erdoğan’ın inşaatçı işadamıyla ilişkisi bürokratları korkutmuş, Şişli’deki arazi ‘ucuza gitmiş’
Buna göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı’yla kurduğu ilişki, dönemin çevre ve şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar dahil bürokratları öyle korkutmuş ki, usülsüz iş yapmamak ‘mümkün olmamış‘. Ve, Tayyip Erdoğan’ın, hakkında Bayraktar’a ‘Müslüman uşaktır yardımcı ol’ talimatı verdiği bilinen Turanlı’nın işi hallolmuş.

Gözaltına alınan bürokratlar rahatsız olmuş
Cumhuriyet gazetesi haberi, 17 Aralık yolsuzluk soruşturması için hazırlanan fezlekeye dayandırıyor. Haberleştirilen tapeler, “Şişli ilçesindeki, Şişli Endüstri Meslek Lisesi ve Şişli Motor Lisesi’nin bulunduğu, Bulgar Ortodoks Kilisesi Vakfı’na ait araziye Taşyapı İnşaat Şirketi tarafından yapılacak proje için illegal olarak özel proje alanı ilan edilmesi” başlığı altında toplanmış. ‘İddia’lar şöyle:

* Tapelerde, Şişli Endüstri Meslek Lisesi ve Şişli Belediye Hizmet Binası’nın da içinde yer aldığı, Bulgar Ortodoks Kilisesi Vakfı’na ait olan ve Taşyapı’ya verilen arazi hakkındaki konuşmalar yer alıyor.

* 24 Temmuz 2013 bir tapede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’la Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum görüşüyor. İki bürokrat da 17 Aralık operasyonunda gözaltına alınmıştı.

‘Abi bu adamlarla uğraşılır mı?’
* Yasal dinleme kaydına göre, Murat Kurum söz konusu arazi üzerinde sağlanan ranttan dert yanıyor, ‘işadamına rantı kaptırmak‘ istemiyor. Ancak Mehmet Ali Kahraman mahkeme olasılığından söz edince de, “Bunlarla uğraşılır mı abi bunlar şey adamlar ya” diye dert yanıyor. Kahraman bunun üzerine, ”En yukarıya da ulaşıyor bu adamlar” yanıtını veriyor.

* Konuşmada, işadamına çekilen ‘kıyak‘  “100 trilyon, 200 trilyon rant alacaksın, imar planını değiştireceksin” sözleriyle ortaya dökülüyor.

‘Bayraktar’a havale edelim’
* İki bürokrat ne yapacaklarına karar veremeyerek konuyu Bayraktar’a, onun da Erdoğan’a aktarmasında anlaşıyor.

* Bir diğer tapede, Kahraman bizzat Bayraktar ile konuşuyor. Bayraktar, Bulgar Vakfı’na ait arazi konusunda Meclis’te sıkıştırıldığından dert yanıyor; Emrullah Turanlı’dan bu ‘kıyak‘ karşılığında başka yerde okul yaptırması için teminat alınmasını istiyor.

Bayraktar ‘okul kapatan adam durumuna düşmemek’ için projeye bir itiraz ‘ayarlanmasını‘, bu sırada Erdoğan’ın söz konusu arazideki devlet okulundan haberdar edilmesini ve teminat olarak kendi üzerindeki baskıyı hafifletmeyi planlıyor.

* Son tapedeyse, Bayraktar ile Turanlı konuşuyor. Turanlı ‘beyefendi‘nin okul için kendisine bir yer göstereceğini söylüyor, Bayraktar da ”Onayladık onayladık senin şeyi bitti bizde bir işi kalmadı’‘ diyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/1 + YORUM EKLE
  • YALAAAAAAAN--iTiRAAA.. PANTÜRKiST - 8 Ekim 2014 R-T-ERDOGAN namuslu anli secdede olan kul hakki yemekten korkan insan YAHUDi madalyasi almis BOP esbaskani olmus TSK,nin basina CUVAL gecittirmis RIZA ZARRAB icin dürüst demis DOMUZ etini helal--ZiNAYi sevap kilmis ALLAH,in (hasa) tüm vasfina sahip 2.peygamber olmus bir insan etmeyiniz ona %34 oy veren bir kesim var bunlar yazin KÖMÜR ile kisin makarna bulgur ile VATAN satan kesim var ayip oluyor böyle iftira atmayiniz gerci kizaracak yüz alinacak secere insan onuruna yakisan tabir bunlarda yok ama ben inanmam RASiM OZAN KÜTAHYALI ve LATiF SiMSEK inaniyormuki ben iananyim...pehhhh.

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »