25 Nisan 2018, Çarşamba

"Erdoğan'ın önceliği Gül değil"

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Gül'ün Başbakanlık için kapıyı açık bıraktığını, ancak Erdoğan'ın birinci önceliğinin Gül olmadığını yazdı.

16 Temmuz 2014 Çarşamba 20:21
"Erdoğan'ın önceliği Gül değil"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimi atmosferine girmesinin ardından kulislerde Erdoğan sonrası kimin Başbakan olacağı tartışılmaya devam ediliyor.

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Abdullah Gül'ün Başbakanlık için kapıyı açık bıraktığını, ancak Erdoğan'ın birinci önceliğinin Gül olmadığını yazdı.

Kulis bilgilerini köşesine taşıyan ve "Ben Erdoğan'ın şimdiye kadar ki çizdiği gelecek vizyonunda birinci önceliğinin Abdullah Gül olduğu sonucuna varmadım." diyen Selvi, "Ama bu süreç AK Parti açısından kritik bir süreç. Öyle kolay kolay ve sancısız olarak atlatılacağa da benzemiyor." ifadeleri ile AKP'yi tartışmalı günlerin beklediğinin sinyalini verdi. Selvi ayrıca Başbakan Erdoğan'ın seçimler neticelenmeden Başbakanlık tartışmaları yapılmasından rahatsız olduğunu söyledi.

Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Cumhurbaşkanı Gül'ün ne yapacağı merak ediliyor.

Gül'ün, TOBB'un iftarında,' Bundan sonra da milletime hizmet etmeye devam edeceğim' sözü kulislerde siyasete açık kapı olarak değerlendiriliyor. Cumhurbaşkanı, Kütahya gezisinde, bugünkü şartlarda gelecekle ilgili siyaset planının olmadığını söylemişti.

O günkü şartlarda ne vardı? Başbakan Erdoğan,'Koşan,terleyen Cumhurbaşkanı' profili ortaya koymuştu. Başbakan'ın da kendisiyle uyumlu olması gerektiğinin altını çizmişti. 'Tüm yetkilerimi kullanırım' demişti. Cumhurbaşkanı Gül bu açıklamayı 18 Nisan 2014 tarihinde yapmıştı.

Bir gün sonra Köşk adına gazetecileri arayan kaynak, 'Bu günkü şartlar' ın altını çizmişti.

Görünen o ki, 'Bugünkü şartlarda' ve Cumhurbaşkanı'nın pozisyonunda bir değişiklik söz konusu. Gül'ün, TOBB'un bu tür organizasyonlarında ve veda ziyaretleri sırasında siyasete göz kırpan mesajlar vermeyi sürdürmesi bekleniyor.

Dikkatle takip etmekte yarar var.

Ben Erdoğan'ın şimdiye kadar ki çizdiği gelecek vizyonunda birinci önceliğinin Abdullah Gül olduğu sonucuna varmadım.

Ama bu süreç AK Parti açısından kritik bir süreç. Öyle kolay kolay ve sancısız olarak atlatılacağa da benzemiyor.

Erdoğan cumhurbaşkanı seçildikten sonra doğal olarak, Gül partinin başına geçecek mi, kim Başbakan olacak sorularının cevabı aranacak. Gül'ün kararı kadar Erdoğan'ın kimi seçeceği de önem taşıyacak. Ancak Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimi neticelendirilmeden, Başbakan kim olacak tartışmasının açılmasından rahatsız."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »