Erkeklere kahvehane kadınlara kafeterya yasak

​Temel fıkrası gibi karar Doğu Karadeniz’in incisi Giresunlu’yu şaşkına çevirdi. Yaylacılara kamu malını işgal ettikleri gerekçesiyle kahvehaneye gitmeme, cami temizleme, kazık çakma gibi ilginç cezalar verildi.

16 Mart 2015 Pazartesi 16:15
Erkeklere kahvehane kadınlara kafeterya yasak
Giresun ’un Güce ilçesindeki yaylacılara kamu malına ev yaptıkları gerekçesiyle para ve kahvehaneye gitmeme cezası verildi. Yaylanın bağlı bulunduğu Gümüşhane Torul Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen ceza 120 köylüyü şaşkına çevirdi.

Bugün gazetesinden Bilal Şahin'in haberine göre mahkeme tutanağı köylülerin adreslerine gönderildi. Tutanaklarda 13 ay 10 gün süresince kahvehaneye gitmeme gibi cezalar verildiği görüldü.

TAPUSU VAR
Yılın 5 ayını yaylada, 7 ayını da şehirde geçiren yayla sakinleri haksızlığa uğradıklarını belirtti. Yıllardır söz konusu bölgede yaylacılık yaptıklarını belirten köylüler mahkemeye karşı dava açacaklarını belirtti. Osmanlı döneminden kalan tapularını da delil olarak gösteren köylüler, kamu malını işgal etmediklerini, yaylacı­ lık yaptıkları arazinin nesilden nesile kullanıldığına dikkat çekti.

KAMU CEZASI DA VAR
Kahvehane yasağı dışında para cezası da alan köylülerin bir kısmının cezayı ödeyemediği için denetimli serbestlik yasası kapsamında kamu işlerinde görevlendirildiği öğrenildi. Muhtar gözetiminde kamu hizmetinde çalışan köylüler cami, mezarlık temizleme, duvar örme ve kazık çakma gibi faaliyetlerde çalışıyor.

EN BÜYÜK CEZA
Ceza alan yaylacılardan B.Ş. ‘kahvehane yasağı’nın çok ağır geldiğini belirterek, “Bize verebilecekleri en ağır cezayı verdiler. Ben akşama kadar evde mi oturayım?
Gündüz bağa bahçeye çalışmaya gidiyoruz, akşam da köy kahvehaneye gidip arkadaşlarla, dostlarla muhabbet edip yorgunluk atıyoruz. Bu cezaya itiraz
edeceğiz” diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »