23 Temmuz 2018, Pazartesi

Ermeni kelimesini kullanmak suç olarak kabul edilecek

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, 'Ermeni' kelimesinin aşağılayıcı anlamda kullanılmasını suç olarak kabul etti.

29 Haziran 2013 Cumartesi 7: 0
Ermeni kelimesini kullanmak suç olarak kabul edilecek
Ermeni kökenli Türkiye vatandaşı Levon Balcıoğlu ile oğlu Artun Balcıoğlu'na Ermeni gavurları diyen Yusuf Polat, İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde iki yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Böylece İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Ermeni kelimesinin Ermeni uyruklu birine karşı aşağılayıcı maksatla kullanılmasını ilk kez cürüm olarak kabul etti.

'BUNLARIN KÖLESİ OLMA, BUNLAR ERMENİ GAVURU'


Sabah'ın haberine göre Ermeni kökenli Sivaslı Levon Balcıoğlu ve oğlu Artun Balcıoğlu, işlettikleri bir özel okulda Filiz Uyar'la kantinin işletmesi için sözleşme yaptılar. 21 Nisan'da Filiz Uyar'ın gayriresmi ortağı olan Yusuf Polat, kantine dışarıdan müşteri almak isteyince, baba ve oğul, yönetmeliğe aykırılık gerekçesiyle buna izin vermedi. Baba-oğul, dışarıdan müşterilerin gelmesini engellemek için Kemal Batu adlı şahsı görevlendirdi. Şüpheli Yusuf Polat da Kemal Batu'ya, Balcıoğulları'nı kast ederek, "Bunların kölesi olma, bunlar Ermeni gavurları" dedi. Polat, "Böyle konuşma," diyen Batu'yu "Sen kaşınıyorsun galiba, seni kaşıyacağım" diyerek, Levon ve Artun Balcıoğlu'nu "Ermeniler, bu vatan bizim. Sizi öldüreceğim, bacaklarınızı kıracağım" diyerek tehdit etti. 4 gün sonra gelen Yusuf Polat'ın ağabeyi Mehmet Zahit Polat da "Kardeşime dokunursanız ayaklarınızı kırarım. Üç kişi geldik, gerekirse 103 kişi geliriz" diyerek ikinci bir tehditte bulundu. Şikayet üzerine Polat kardeşler hakkında soruşturma açan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zeynel Sarıbuğa, Yusuf Polat hakkında TCK'nın 125/1 ve 216/2, Mehmet Zahit Polat hakkında 106/1. maddeden dava açtı. 

TÜRÜNÜN İLK ÖRNEĞİ OLMASI NEDENİYLE EMSAL TEŞKİL EDECEK


Yusuf Polat'a TCK'nın 125/1 ve 216/2. maddelerinden dava açılması önemli. Çünkü bu maddeler, hakaret suçlarıyla ilgili ve halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama ve hakaret suçlarını düzenliyor. Yasanın 125/1. maddesinde Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişinin üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılması hükme bağlanıyor. 216/2. madde ise Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişinin, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını öngörüyor. Mehmet Zahit Polat'ın yargılanacağı 106/1. madde ise tehdit suçu işleyen kişinin, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması öngörülüyor. Yargı makamları, Avrupa Birliği ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kriterlerine uygun Ermeniliğe hakaret davasının türünün ilk örneği olduğunu ve davanın sonucunun emsal teşkil edeceğini söylediler. 

ERMENİ KELİMESİ İLK KEZ CÜRÜM OLARAK KABUL EDİLDİ


İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Ermeni kelimesinin Ermeni uyruklu birine karşı aşağılayıcı maksatla kullanılmasını ilk kez cürüm olarak kabul etti ve iki kişi hakkında aşağılama, hakaret ve tehdit suçlarından dava açtı. Ermeni kökenli Türkiye vatandaşı Levon Balcıoğlu ile oğlu Artun Balcıoğlu'na Ermeni gavurları diyen Yusuf Polat, İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde iki yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Polat, yargılama sonucunda ceza alırsa Türkiye'de Ermeniliğe hakaret olarak nitelendirilebilecek suçtan mahkum olan ilk kişi olacak. Savcılık, Ermeni kökenli yazar Hrant Dink'in, Türklüğe hakaret suçundan 301. madde kapsamında yargılanıp hedef gösterilmesi nedeniyle öldürülmesinden altı yıl sonra Ermeniliğe hakareti suç sayan bir iddianame hazırladı. Hrant Dink, 2002'de Şanlıurfa'da verdiği bir konferansta "Ben Türk değil, Türkiyeli'yim ve Ermeni'yim" dediği için Türklüğü aşağılamaktan üç yıl hapis istemiyle yargılanıp beraat etmişti. Dink, 2004'te yayımlanan bir makalesinde ise "Türk'ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni'nin Ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur" cümlesi nedeniyle 301. maddeden Türklüğe hakaret suçlamasıyla yargılanmış ve aksi yönde verilen bilirkişi raporuna rağmen 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu karar, Dink'in aşırı milliyetçi çevrelerin hedefi olmasına sebep olmuş ve Dink 17 Ocak 2007'de İstanbul Şişli'de öldürülmüştü.


OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »