Esed rejimi Doğu Guta'da 19 sivili daha öldürdü

Esed rejimi ve destekçilerinin, Doğu Guta'ya yönelik hava saldırılarında 19 sivil hayatını kaybetti.

8 Mart 2018 Perşembe 19:28
Esed rejimi Doğu Guta'da 19 sivili daha öldürdü
Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin,  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kararı ve Rusya'nın ilan ettiği 5  saatlik ateşkese rağmen Doğu Guta'nın farklı yerleşimlerine düzenlediği  saldırılarda 19 sivil yaşamını yitirdi. 

Doğu Guta'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) yetkililerinden  edinilen bilgiye göre, rejim güçleri ve destekçisi Rusya, BMGK'nin ateşkes  kararına rağmen Doğu Guta'yı vurmaya bugün de devam etti.

Başkent Şam'da muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'nın Duma ve  Haresta ilçeleriyle Sakba, Arbin, Hammuriye, Beyt Sava, Cisrin, Misraba, Kefer  Batna ve Zemelke beldelerindeki sivil yerleşim alanlarına sabah saatlerinden  itibaren hava saldırıları düzenlendi.

Saldırılarda Zemelke'de 10, Cisrin'de 8, Sakba'da 1 olmak üzere toplam  19 sivil hayatını kaybetti.

Yaralılar, sivil savunma ekipleri tarafından bölgedeki sağlık  noktalarına götürülürken, devam eden saldırılar nedeniyle ölü sayısının  artmasından endişe ediliyor.

SON 18 GÜNDE 881 SİVİL YAŞAMINI YİTİRDİ
Sivil Savunma verilerine göre, rejim güçleri ve destekçilerinin,  muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'ya 19 Şubat-7 Mart döneminde düzenlediği  hava ve kara saldırılarda 862 sivil hayatını kaybetti.

Doğu Guta'da bugünkü saldırılarla birlikte son 18 günde ölen  sivillerin sayısı 881'e yükseldi.

BMGK, 24 Şubat'ta aldığı kararla başta Doğu Guta olmak üzere Suriye  genelinde siviller için insani ateşkes ilan edilmesini istemişti. "Gecikmeksizin"  hayata geçirilmesine hükmedilen ateşkesin nasıl başlayacağı ise belirsiz  kalmıştı.

Rusya, BMGK kararının ardından 27 Şubat'ta ateşkesin her gün  09.00-14.00 (TSİ 10.00-15.00) saatlerinde geçerli olacak şekilde başladığını ilan  edip, rejimin buna uyacağını ileri sürmüştü.

Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'da 400 bin kişi 5 yıldır abluka  altında yaşıyor.

Doğu Guta, Astana anlaşmalarında "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan  edilmesine rağmen Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yıl  nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırıp, son aylarda da  saldırılarını şiddetlendirdi.

İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda binlerce  sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor. Bunların birçoğu çocuk veya ileri evre  kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk da açlık ve ilaçsızlık  yüzünden yaşamını yitirdi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »