19 Temmuz 2018, Perşembe

Eskişehir'de 28 ev ve süs hayvanı satış yerine yeni çalışma izni

Eskişehir'de, 28 ev ve süs hayvanı satış yerine yeni çalışma izni verildiği bildirildi.

13 Kasım 2013 Çarşamba 2: 5
Eskişehir'de 28 ev ve süs hayvanı satış yerine yeni çalışma izni
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın 2011 yılı Ekim ayında yayımladığı yönetmeliğe istinaden mevcut ev ve süs hayvanı satış yerlerinin çalışma izinlerinin iptal edildiği anımsatıldı. 

İş yerlerini yönetmeliğe uygun hale getirenlere yeni çalışma izinlerinin tanzim edildiği belirtilen açıklamada, "Bu kapsamda ilimizde mevcut 28 ev ve süs hayvanı satış yerine çalışma izni ve 11 iş yerine ise kuruluş izni verilmiştir. Ruhsatlı iş yerlerinden 1'i pansiyon, 1'i balık üretim yeri olarak faaliyet göstermektedir" ifadelerine yer verildi. 

Pet hayvanlarından insanlara geçen hastalıkların kontrolünün yanı sıra ev ve süs hayvanı satışı yapılan iş yerlerinin hijyen şartlarının ve bu iş yerlerinde geçici olarak kalan pet hayvanlarının refahlarının sağlanması noktasında denetimlerin sürdürüldüğü kaydedildi.   

Pet hayvanları almak isteyenlerin, sorumlu veteriner hekim tarafından düzenlenen hayvanla ilgili aşılama ve ilaçlama bilgilerinin yer aldığı kimlik kartını mutlaka istemesi vurgulanan açıklamada, "5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği, sokaklardan alınan sahipsiz hayvanlar, ilimizde mevcut iki hayvan barınağında, veteriner hekim tarafından kontrolleri yapılarak, kısırlaştırma, aşılama ve kimliklendirme işlemlerinden sonra alındıkları yere bırakılmaktadır. Kedi, köpek hayvanı almak isteyen vatandaşlarımıza, öncelikle mevcut barınaklarımızdaki sahipsiz hayvanlara yönelmelerini tavsiye ediyoruz çünkü bu sokak hayvanları en az pet shoplarda satılan cins hayvanlar kadar, ihtiyacınız olan sevgi ve arkadaşlığı size sunacaklardır. Ayrıca sokaklardaki dostlarımızın ihtiyaçları da gözetilerek kapımızın önüne koyacağımız bir tas su ve yemekten onları mahrum etmeyelim. Siz hayvan dostlarından, ilgili iş yerlerindeki hayvanların refahlarının sağlanması yanında, kendi sağlığınızı da düşünerek uygun olmayan koşul ve durumların, müdürlüğümüze bildirilerek gerekli önlemlerin alınması hususunda üzerinize düşeni yapacağınızı temenni ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »