Eskişehir'deki tarikat çiftliğinin sırrı!

Orgeneral Balanlı hakkında soruşturma açılmasına neden olan ve Eskişehir’deki Bilvanis Çiftliğinde yaşayan Menzil şeyhi Fevzettin Erol’a, eski Başbakan Tansu Çiller’in silah hediye ettiği ortaya çıktı.

30 Mayıs 2011 Pazartesi 17:24
Eskişehir'deki tarikat çiftliğinin sırrı!

Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı hakkında soruşturma açılmasına neden olan ve Eskişehir’deki Bilvanis Çiftliğinde yaşayan Menzil tarikatı şeyhi Fevzettin Erol’a, eski Başbakan Tansu Çiller’in, silah hediye edildiği ortaya çıktı. Çiller, Başbakanlığı döneminde, eşi ve çocuklarının da aralarında bulunduğu 48 kişiye silah hediye etmişti.
 
İstanbul savcılığı tarafından ifadeye çağırılan Orgeneral Bilgin Balanlı’nın, Balyoz ve Oraj Harekat Planının hazırlıklarında rol oynadığı öne sürülüyor. Eskişehir’deki bir Albayın evinde bulunan belgelerde de Balanlı’nın Sivrihisar ilçesi yakınlarındaki Menzil tarikatı şeyhi Fevzettin Erol’a ait, ‘’Bilvanis’’ adlı çiftliği izlettiği ve irticai faaliyetlerde bulunulduğu savunulan çiftliği, uçakla bombalama planı yaptırdığı iddia ediliyor.

ALMAN İSVEÇ YAPIMI SİG SAUER

Bu çiftlikte yaşayan ve babasının ölümünden sonra Menzil tarikatının bir kolu olan ‘’Halidi’’ mezhebinin şeyhliğini üstlenen Fevzettin Erol’un, Refah Partisi döneminde milli görüş, DYP iktidarında da bu parti ile bağlantıları oldu.  Çiller de Başbakanlığı döneminde Fevzettin Erol’a, Alman-İsveç ortak yapımı etkili bir silah olan ‘’Sig Sauer’’ marka tabanca hediye etti.
Çiller, aynı dönemde 6136 sayılı yasada yer alan ve Başbakanlara silah hediye etme yetkisi veren madde uyarınca, bazı bakan ve milletvekillerinin yanı sıra, halen Aydın Valisi olan Avni Coş, koruma müdürü Resul Kalkan, MİT eski Bölge Müdürü Galip Tuğcu’ya da silah hediye etmişti. (Gazeteport)

ciftlikkk.jpg

O ÇİFTLİĞİN SIRRI NE?

Orgeneral Bilgin Balanlı hakkında soruşturmaya neden olan Eskişehir’deki Bilvanis çiftliği, Menzil tarikatının merkezi… ‘’İrticai faaliyetlerde bulunulduğu’’ gerekçesiyle izlenen ve uçaklarla bombalanmasına yönelik de plan yapıldığı ileri sürülen çiftlikte dini eğitim veriliyor.

Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı hakkında soruşturmaya neden olan Bilvanis çiftliğinin, Menzil tarikatının merkezi olduğu belirlendi. ‘’İrticai faaliyetlerde bulunulduğu’’ gerekçesiyle izlenen ve uçaklarla bombalanmasına yönelik de plan yapıldığı ileri sürülen çiftlik, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi yakınlarında bulunuyor.
Eskişehirin Sivrihisar ilçesine bağlı Aşağı Kepen Köyü hudutları içersinde bulunan çiftlik, ‘’Ağabeydin Potoğlu Çiftliği’’ olarak da biliniyor. Halk arasında ise ‘’Bilvanis’’ olarak anılıyor. 2003’te kurulan çiftlikte, bir süre önce ölen menzil şeyhi Muhammed Raşid Erol’un oğlu Fevzettin Erol ve ailesi ile menzil üyeleri yaşıyor. Bu kişilerin ‘’Nakşibendi tarikatının Halidi koluna bağlı bir dergahın’’ üyeleri olduğu belirtildi.

YENİ ŞEYH FEVZETTİN EROL

Adı çiftlik olarak geçmesine rağmen çorak bir arazi yapısında kurulan ve tarım da yapılan yerleşim biriminde dini eğitim verilen büyük binalar ve yurt tipi kalınacak birimler bulunuyor.
Daha önce Adıyaman’ın Menzil köyünde bulunan tarikatın bir bölümü, Raşit Erol’un ölümünden sonra önce Ankara’ya sonra da Eskişehir’e taşındı ve Fevzettin Erol şeyh oldu. Cemaat ekonomik gücünü özellikle kendilerine derviş adını veren müritlerin kurduğu şirketlerden alıyor.
Adıyaman Menzil ve Ankara merkezleri özellikle alkol ve uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin de ziyaret ettiği yerlerden biri… Menzil şeyhi Raşit Erol, 12 Eylül askeri yönetimi tarafından Gökçeada’da mecburi ikamete de tabi tutulmuştu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »