Evlilik programlarına rekor ceza

Evlilik programı yayınlayan Star, Fox, Kanal D, ATV ve Flash TV'ye para cezası verildi. Ceza gerekçeleri arasında, programlarda argo sözcükler ile genel ahlaka aykırı ifadelerin yer alması, sansasyonel kişiler ile cast oyunculara ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilerek adeta tiyatro sahnesine çevrilmesi yer aldı

23 Haziran 2016 Perşembe 16:40
Evlilik programlarına rekor ceza
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),  kurula en çok şikayet edilen programlardan olan evlilik programlarına müeyyide  uyguladı. Bu kapsamda Star, Fox, Kanal D, ATV ve Flash TV'ye para cezası verildi. RTÜK yetkililerinden alınan bilgiye göre, üst kurulun 16 Haziran'daki  toplantısında evlilik programları da ele alındı.

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun uyarınca, üst kurula en çok şikayet edilen evlilik programlarına, içeriğinde argo  sözcükler ile genel ahlaka aykırı ifadelerin yer alması, adaylar arasında hoş karşılanmayan davranışların görülmesi, sansasyonel kişiler ile cast oyuncularına ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilerek adeta tiyatro sahnesine  çevrilmesi, evlilik dışı amaçlarla katılım sağlanması, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi, insan onuruna aykırı yayınların yapılması ve toplumsal değerlerin hiçe sayılması gerekçeleriyle müeyyide uygulandı. 

Bu çerçevede, RTÜK'ten evlilik programı yayınlayan Star, Fox, Kanal D,  ATV ve Flash TV'ye para cezası verildi. Ceza, kanalların aylık gelirlerine göre farklı oranlarda belirlenecek. Vatandaşlardan gelen yoğun tepkiler üzerine izdivaç programlarını yakın takibe alan RTÜK, daha önce programların yapımcıları ve bunların yayınlandığı televizyon kanallarının yetkilileriyle toplantı yapmış ve uyarıları dikkate almayan kanallara yine ceza vermişti.
 
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »