16 Temmuz 2018, Pazartesi

Faaliyetleri yasaklandı

Almanya, AB'nin terör örgütü listesindeki Hamas'a finansman sağladığı gerekçesiyle, Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu (İHH)'nın faaliyetlerini yasakladı.

12 Temmuz 2010 Pazartesi 22:27
Faaliyetleri yasaklandı

 


Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, merkezi Frankfurt'ta olan kuruluşa operasyon yapıldığını aynı zamanda kuruluşun Hamburg, Hessen ve Kuzey Ren Vestfalya'daki faaliyetlerinin de yasaklandığını söyledi.

Alman basınında yer alan habere göre, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, İHH'nın Hamas'a yardım topladığı için faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladığı belirtildi. 

Maiziere, "İsrail devletinin varlık nedenini sorgulayan kuruluş ve gruplara Almanya'da dernekleşme hakkı tanımayacağız" dedi. Almanya İçişleri Bakanı, Frankfurt merkezli kuruluşun şimdiye kadar Hamas'a milyonlarca euroluk yardım topladığını tespit ettiklerini söyledi.

Maiziere, "İHH, uzun süredir insani yardım kisvesi altında kayda değer miktarda finansal yardım sağlayarak, Gazze Şeridi'ndeki Hamas'la bağlantıları olan sözde sosyal yardım derneklerini destekliyor" diye konuştu.

TÜRKİYE'DEKİ DERNEKLE İLGİLERİ YOK

Alman basınında yer alan haberde, Frankfurt merkezli Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu'nun (İHH), Türkiye'deki İHH ile ilgisinin olmadığı vurgulandı. Haberde, Türkiye'de faaliyet gösteren İHH'nın Gazze'ye yardım malzemeleri taşıyan gemilerine İsrail'in baskın yaptığı da hatırlatıldı.

TÜRKİYE'DEKİ İHH'DAN AÇIKLAMA

hurriyet.com.tr Almanya'nın faaliyetlerini yasakladığı dernekle, merkezi İstanbul'da bulunan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nı (İHH) arasında bir ilişki olup olmadığını İHH basın sorumlusu Salih Bilici'ye sordu. Salih Bilici, İHH ismini kullanarak Avrupa'da yardım toplayan 8 kuruluş olduğunu söyledi. Bilici, "Bunların hiçbirinin bizimle doğrudan veya dolaylı olarak ilgisi yok. Bu dernekler hakkında daha önce de benzeri durumlar yaşandı. Biz de dava açtık ve bu derneklerle hiçbir şekilde ilgimiz olmadığını gazetelere verdiğimiz ilanlarla duyurduk" diye konuştu.

 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »