Facia için teftiş kurulu devreye giriyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Mecidiyeköy'deki asansör faciasıyla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu görevlendirilecek.

9 Eylül 2014 Salı 2:16
Facia için teftiş kurulu devreye giriyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, Bakanlar Kurulu'nda, İş  Güvenliği Eylem Planı hazırlanması ve kamuoyuna açıklanması yönünde karar  alındığını bildirdi.
 
Arınç, İstanbul'daki asansör kazasında hayatını kaybeden 10 işçi ile ilgili yaptığı açıklamada; ''Bu yurttaşlarımızın her birine sosyal güvenlik anlamında ölüm geliri, ölüm aylığı ve diğer ödemelerin süratle yapılmasına karar verildi'' dedi.
 Başbakan Davutoğlu başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da toplanan Bakanları Kurulu'nun toplantısı saat 17.00'de sona erdi. Yaklaşık 5 saat süren toplantıda İstanbul Mecidiyeköy'de 10 kişinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in sunum yaptığı belirtildi. Toplantının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet SözcüsüBülent Arınç'ın açıklama yaptı.

Başbakan Davutoğlu'ndan Başbakanlık Teftiş Kurulu'na görev

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Şişli'deki asansör kazasına ilişkin, "Bugün Başbakanımız bu görüşmelerin sonunda bir karar verdi, o da kendi yetki ve sorumluluğunda bulunan Başbakanlık Teftiş Kurulunu görevlendirecektir" dedi.

İş Güvenliği Eylem Planı hazırlanacak

Arınç, Bakanlar Kurulu'nda, İş Güvenliği Eylem Planı hazırlanması ve kamuoyuna açıklanması yönünde karar alındığını bildirdi.

Şişli'deki asansör kazasında yaşamını yitirenlerin yakınlarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, sosyal güvenlik anlamında ölüm geliri, ölüm aylığı ve diğer ödemelerin süratle yapılmasına karar verildiğini ifade eden Arınç, bu konuda bir gecikmenin söz konusu olmadığını kaydetti.

Mesleki Yeterlilik Kurumunun faaliyetlerine önem verileceğini vurgulayan Arınç, şunları kaydetti:

"Bu standartlar ihtiyari olmaktan çıkarılıp zorunlu hale getirilecek. Mesleki Yeterlilik Kurumuna da eğitimlerle ilgili kaynak aktarılacak ki kaynak konusundan da herhangi bir sıkıntımız yoktur. Dolayısıyla Meslek Yeterlilik Kurulu'nun çalışması ve sertifikalarının düzenlenmesiyle ilgili bu yıl sonuna kadar mutlaka faaliyete geçirilmesi kararı verilmiştir."

Arınç, İLO'nun 167 sayılı inşaat işlerinde güvenlik ve sağlık sözleşmesi ile 176 sayılı maden işyerlerindeki güvenliğin sağlanmasına ilişkin sözleşmesinin onaylanmasını uygun bulan tasarıların bir an önce TBMM'ye gönderilmesinin kararlaştırıldığını ve yeni yasama döneminin başında bunların kanunlaştırılacağını bildirdi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »