21 Mayıs 2018, Pazartesi

FED Başkanı Bu Akşam Açıklama Yapacak

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, büyüme, enflasyon ve faizler konusundaki son tahminlerini 21.00'da açıklayacak.

19 Haziran 2014 Perşembe 4:11
 FED Başkanı Bu Akşam Açıklama Yapacak
Amerikan Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’in akşam Türkiye saatiyle 21.00’de yapacağı basın toplantısı için geri sayım başladı. ABD'de ekonomik büyüme bu yıl için şu ana kadar zayıf seyretse de, enflasyonun hız kazandığına dair işaretler, Fed'in faiz artırımını değerlendirebileceği günü öne çekebilir.

ABD'de tüketici fiyatları endeksi Mayıs'ta yüzde 0.4 ile beklentilerin üzerinde artarken, enerji ile gıda fiyatlarındaki değişimleri içermeyen çekirdek endeks yüzde 0.3 ile yine beklentilerin üzerinde yükseldi. Tüketici fiyatları endeksindeki artış Şubat 2013'ten beri görülen en yüksek seviyede gerçekleşti.

KARAR TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLEYECEK

Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer, "Bu akşam açıklanacak kararlar aralarında Türkiye’nin de yer aldığı Gelişmekte Olan Piyasaları (EM) yakından ilgilendiriyor. Eğer FED şu ana kadar izlediği stratejiyi değiştirmezse TL bir miktar değer kazanır, borsa yükselir ve Merkez Bankası’nın faiz indirimi için eli güçlenir" dedi ve ekledi: "Eğer daha saldırgan bir tutum izlerse Dolar 2.15-2.20 arasında bir banta yerleşir, Borsa İstanbul’da düşüşler yaşanır ve daha da önemlisi Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın faiz indirimi yapması pek de mümkün olmaz…"

FED'in parasal sıkılaştırma yönünde bir adım atması altın fiyatlarında sert düşüşe neden olabilir. ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Irak ve Ukrayna odaklı jeopolitik risklerin diğer yandan Fed Başkanı Janet Yellen'in söyleyeceklerinin altında volatilite yaratabileceğini aktardı.

"ALTINDA SERT SATIŞLAR OLABİLİR"

Karabulut, şunları ifade etti: "Yellen bugünkü konuşmasında enflasyonu ve faizleri ön plana alması halinde ve faiz artırım konusunda ip uçları verilmesi halinde altında sert satışlara neden olabilir. Ancak altının 1.260 dolar üzerinde tutunmaya istekli olduğunu görüyoruz.

"DOLAR DESTEĞİ DİKKATLE İZLENMELİ"

Altında dikkat edilmesi gereken seviye 1.260 seviyesi bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde 1.252 ve 1.247 dolar seviyesine doğru bir geri çekilme görülebilir, toplantı kararları sonrasında Yellen'ın konuşmasının piyasa dostu geçmesi halinde altın tekrardan Ukrayna ve Irak gelişmelerini fiyatlama eğilimi gösterebilir burada dikkat edilmesi gereken dirençler ise 1.277 ve 1.286 seviyeleridir. Bu açıdan 1.260 dolar desteği dikkatle izlenmeli. Gram altın ise 87,45 TL üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda 88,10 ve 89,00 direncini, 87,45 seviyesini aşağı yönlü kırması durumunda ise 86,55 desteğini hedefleyebilir."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »