Federasyon'dan demir yumruk!

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, devrim gibi karara imza attı. Yeni karara göre, hakemlere maçı tatil etme yetkisi de veriliyor. Ayrıca her salı günü MHK Başkanı Zekeriya Alp, medya mensuplarıyla bir araya gelerek haftanın hakemlerini değerlendirecek. Soyunma odası yöneticiler tarafından basıldığı takdirde hakeme maçı tatil etme yetkisi verilecek.

21 Kasım 2014 Cuma 5:48
Federasyon'dan demir yumruk!
Son dönemlerin bir numaralı tartışma konusu olan "Gerekirse soyunma odası basarız" tartışmasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu, bu polemiğe son verecek bir karara imza attı.
 
Yeni alınacak kararla hakemlere büyük yetki tanınıyor. Soyunma odası yöneticiler tarafından basıldığı takdirde hakeme maçı tatil etme yetkisi verilecek.
 
Hakem soyunma odası veya koridorlarında maç sonrası da dahil olmak üzere hakemlere sözlü ve fiili eylemlerde bulunan kulüp yöneticilerine Futbol Disiplin Talimatı uyarınca en az 1 yıl men cezası verilmesi karara bağlandı.
 
Konuyla ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:
 
"Üzülerek söylemeliyiz ki, tüm profesyonel liglerimizde hakemlerimize yönelik hakaret, tehdit, fiziki ve sözlü taciz, darp ve benzeri kabul edilemez eylemler her hafta artarak devam etmektedir. Kurullarımızın aldığı yaptırım kararları incelendiğinde, hakemlerimize yönelik bu tür eylemlerin neredeyse tüm statlarımızda ve tüm liglerimizde yaşandığı net bir biçimde görülmektedir.
 
Ne yazık ki bu tür olayları gerçekleştirenlere verdiğimiz cezalar, hakemlere yönelik şiddet eylemlerinin önünü kesmeye yetmemektedir. Bu durum TFF yönetimi olarak bizleri yeni önlemler almaya yöneltmiştir.
 
Futbol Disiplin Talimatı ve Futbol Müsabaka Talimatı'nda yapılan değişikliklerle bu haftadan itibaren müsabaka boyunca yeşil zemin içinde veya dışında, hakem soyunma odası koridorunda, hakem odası önü ve içerisinde hakemlere yönelik her türlü sözlü veya fiili eylemlerde bulunulması halinde müsabaka hakemine karşılaşmayı tatil etme yetkisi de dahil olmak üzere geniş yetkiler verilmiştir.
 
Hakem soyunma odası veya koridorlarında benzer eylemleri maç sonrası da dahil olmak üzere yapan kulüp yöneticilerine Futbol Disiplin Talimatı uyarınca en az 1 yıl men cezası verilmesi karara bağlanmıştır. Yönetimimiz ayrıca kulüp yöneticilerinin ihlallerine yönelik diğer tüm cezalarda da artırıma gitme zorunluluğu hissetmiştir.
 
Her salı hakem değerlendirmesi
 
Ayrıca bu hafta oynanacak maçlarla birlikte hayata geçirilecek uygulamayla Merkez Hakem Kurulu Başkanı Sayın Zekeriya Alp her hafta Salı günleri medya mensuplarıyla bir araya gelerek haftanın hakemlerini değerlendirecektir.
 
Bu toplantılara gerekli görüldüğü takdirde sona eren haftanın hakemlerinden bazıları da davet edilebilecek ve hakemlerimiz verdikleri kararları değerlendirerek, soruları yanıtlayabileceklerdir.
 
Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu uygulama sayesinde hakemlerimiz ile futbolseverleri yakınlaştırmayı ve şeffaf yönetim anlayışımız doğrultusunda tüm değerlendirmeleri kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşmayı hedeflediğimizi vurgulamak isteriz.
 
Türkiye Futbol Federasyonu"
 
Talimat değişiklikleri yapıldı
 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu'nun  aldığı kararla, Futbol Müsabaka Talimatı ile Futbol Disiplin Talimatı'nın bazı  maddelerinde değişiklikler yapıldı.
 
TFF'den yapılan açıklamaya göre, Futbol Müsabaka Talimatı'nın 19.  maddesinde yapılan değişiklik ile müsabaka hakemine, kulüp yöneticilerinin  kendilerine yeşil zemin içinde veya dışında sportmenliğe aykırı harekette,  kişilik haklarına saldırıda, hakarette, tehditte bulunmaları, tükürmeleri veya  benzeri eylemlerde bulunmaları halinde müsabakayı tatil edebilme yetkisi tanındı.
 
Bu değişikliğe ek olarak Futbol Disiplin Talimatı'nın ilgili  maddelerinde yapılan değişikliklerle de kulüp yöneticilerine disiplin ihlalleri  nedeniyle verilen cezalarda artırıma gidildi. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »