Felaketin adı: Haiyan

Son yılların en büyük doğal felaketlerinden biri kabul edilen Haiyan tayfununun yerle bir ettiği Tacloban, ölü şehri andırıyor

15 Kasım 2013 Cuma 21:42
Felaketin adı: Haiyan
Tayfundan en çok etkilenen ikinci yerleşim biri olan Ormoc'tan karayoluyla Tacloban'dan edinilen bilgilere göre, şehrin kilometrelerce dışında başlayan yıkıntılar, Tacloban'a gelenlerin nasıl bir manzarayla karşılaşacaklarının işaretini veriyor. Yol boyunca neredeyse tüm ağaçları yerle bir eden tayfunun yıkıp geçtiği Tacloban'ın merkezi ölü bir şehri andırıyor. 

Felaketin üzerinden günler geçmesine rağmen kentin girişinden itibaren yerlerde torbalara konulmuş cesetler görülüyor. Halk cesetlerin etrafında olağan yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Sahil kenarında da üstleri bez parçaları ile örtülmüş cesetler yatıyor. 

Tayfunun 600 kilometrekarelik bir alanı etkilediği kentte betonarme birkaç bina dışında sağlam yer bulunmuyor. Yaklaşık 500 bin nüfuslu Tacloban'ın sahil şeridi de tanınmaz halde. 

Halk, diğer binalara oranla daha az hasar görmüş kilise, okul, kongre merkezi ve birkaç resmi devlet dairesinde barınmaya çalışıyor. Felaketzedeler, yıkıntıların arasından eşyalarını ve daha sonra kullanabilecekleri hurdaları topluyor.

Kentin neredeyse her köşesinde metrelerce uzayan kuyruklar görülüyor. Elektrik, içme suyu ve kanalizasyon şebekesi tamamen çöken kentte halk, ekmek, su, benzin, ilaç ve gıda malzemeleri alabilmek için saatlerce kuyrukta bekliyor. Polis gücünün yetersiz kaldığı Tacloban'da Filipinler ordusu tarafından güvenlik önlemleri alınıyor.

Havalimanı, insani yardımların ve kaçışın merkezi oldu


Tayfundan zarar gören yapılar arasında yer alan Tacloban Havalimanı, her şeye rağmen hizmet vermeye devam ediyor. Başta Türkiye olmak üzere Japonya, ABD, Güney Kore, Avusturalya, Fransa, İsviçre, Malezya'dan gelen yardım malzemeleri havalimanında toplanıyor.

Filipinler Hava Kuvvetleri'nin kontrol altına aldığı havalimanına sürekli olarak yardım taşıyan uçakları iniyor. Havalimanı yardımların yanı sıra kentten kaçışın da merkezi haline geldi. 

Saatteki hızı 300 kilometreyi aşan rüzgarlara neden olan tayfunun etkisiyle bir zamanlar yaşadıkları evlerini kaybeden Tacloban halkı, havayoluyla kenti terk etmeye çalışıyor.  Binlerce Filipinli, yanlarına alabildikleri birkaç eşya ile havalimanında sıranın kendilerine gelmesini bekliyor. 

Ordu tarafından belirlenen gruplar, askeri uçaklarla Manila başta olmak üzere tayfunun etkilemediği kentlere taşınıyor. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »