Fenerbahçe'ye verilen cezanın nedeni belli oldu

Disiplin kurulundan 2+1 yıl men cezası alan Fenerbahçe hakkında UEFA Disiplin Kurulu'nun verdiği kararın ayrıntıları belli olmaya başladı.

27 Haziran 2013 Perşembe 7: 0
Fenerbahçe'ye verilen cezanın nedeni belli oldu
UEFA Disiplin Kurulu'nun kararını açıklamasından sonra Fenerbahçe tahkim kuruluna itiraz için çalışmalarını sürdürürken disiplin kurulunun 2+1 yıl men cezasını verdiği kararın ayrıntıları belli olmaya başladı. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre UEFA Disiplin Kurulu Fenerbahçe'yi 5 maçla ilgili suçluyor. Fenerbahçe'nin oynadığı 5 maçta müsabaka soncuna etki ettiği belirtilen raporda bilerek hileli katılım formu doldurarak UEFA'nın yanıltıldığı maddesi de yer alıyor.

Fenerbahçe'ye 12 sayfa olarak gönderilen raporda UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu Başkanı Thomas Partl ve yardımcıları Jacques Antenen ile Sandor Berzi’nin isimleri ve Başkan Partl’ın imzası yer alıyor.

FENERBAHÇE BU MADDELERLE SUÇLANMIŞ


1-Gençlerbirliği-F.Bahçe karşılaşmasında Gençlerbirliği oyuncularına para vermek 
2-Ankaragücü-F.Bahçe maçına, rakip takım oyuncularıyla iletişim kurarak etki etmek
3-F.Bahçe-istanbul Büyükşehir Belediye maçına bazı oyunculara para vererek etki yapmak 
4-Karabük-Fenerbahçe maçında bazı oyuncuların arkadaşlarını iyi oynamamaya teşvik etmesi 
5-Sivasspor-Fenerbahçe karşılaşması sonucuna bazı oyunculara para vererek etki etmek 
6-Bilerek ve hileli olarak katılım kriterleri formunu eksiksiz doldurup UEFA’yı yanıltmak

KARARDA TFF'NİN YÖNETİCİLERE CEZA VERDİĞİ BİLGİSİ YER ALIYOR


Bu suçlarla suçlanan Fenerbahçe hakkında alınan karar ise Sarı-Lacivertli takımın 6 Haziran 2011 tarihinde Türkiye Ligi şampiyonu oldukları ve dolayısıyla da 2011-2012 sezonunda şampiyonlar ligi’ne katılmaya hak kazandığının hatırlatılmasıyla başlanıyor. Fenerbahçe'ye verilen cezanın gerekçelerinin yer aldığı karar bölümünde Türkiye Futbol Federasyonu'nun geçtiğimiz yıl açtığı disiplin soruşturması sonucunda Fenerbahçeli yöneticiler İlhan Ekşioğlu'na 1, Şekip Mosturoğlu'na 3 ve Cemil Turhan'a da 1 yıl ceza verildiği ve bu isimler hakkında mahkemenin de hapis cezası verdiği bilgisi yer alıyor.

FENERBAHÇE HAKKINDA VERİLEN CEZANIN NEDENİ ŞU NOKTALARA DAYANDIRILIYOR;


1-7 MART 2011’de oynanan Gençlerbirliği-Fenerbahçe maç sonucuna etki etmek için bazı Gençlerbirliği oyunculara para verilmesi.
2-15 Mayıs 2011 tarihinde oynanan Ankaragücü-Fenerbahçe maç sonucuna doğrudan oyuncularla iletişim kurularak etki etmek.
3-1 Mayıs 2011’de oynanan Fenerbahçe-İstanbul BŞB maçına bazı oyunculara para vermek suretiyle etki etmek.
4-8 Mayıs 2011 tarihinde oynanan Karabükspor-F.Bahçe maçının sonucuna, bazı oyuncuların takım arkadaşlarını iyi oynamamaya teşvik ederek etki etmesi.
5-22 Mayıs 2011 tarihinde oynanan Sivasspor-Fenerbahçe maçının sonucuna, oyunculara para ödemek suretiyle etki etmek.
6-2011-2012 UEFA Kulüp Turnuvalarına Katılım Kriterleri Formunu bilerek ve hileli olarak eksiksiz doldurarak UEFA’yı yanıltmak ve dava sürecini bildirmemek.

DİSİPLİN KURULU TELEFON DİNLEMELERİNİ DE DİKKATE ALMIŞ


Disiplin kurulunun kararında 3 Temmuz'da başlayan şike soruşturmasının nasıl başladığı, İstanbul polsinin yaptığı göz altılar da ayrıntılı olarak yer alıyor. Şike soruşturması kapsamında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile yöneticiler Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Alaeddin Yıldırım ve Genç Takım Sorumlusu Cemil Turhan ile Mali İşler Müdürü Tamer Yelkovan’ın biten sezonda bazı maçlarda şike yaptıkları suçlamasıyla polis tarafından gözaltına alındığı hatırlatılıyor. Savcılık tarafından yaptırılan telefon dinlemelerine de yer veren disiplin kurulu özellikle dönemin TFF Başkanı Mahmut Özgener ve Aziz Yıldırım arasında geçen konuşmalara dikkat çekilerek Aziz Yıldırım'ın hakem atamalarına etki etmeye çalıştığı vurgusu yapılıyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »