21 Şubat 2019, Perşembe

Fethiye açıklarında dehşet dakikaları! 75 kişi kurtarıldı...

Muğla’nın Fethiye ilçesi açıklarında denizde 70 kişilik bir botun battığı yönünde gelen ihbar üzerine yapılan çalışmalarda, kayıp olan 75 kişiye ulaşıldı. Ekipler, kurtarılan kişileri kayaya çıkardı.

2 Nisan 2018 Pazartesi 19:13
Fethiye açıklarında dehşet dakikaları! 75 kişi kurtarıldı...
Öğle saatlerinde Fethiye açıklarındaki 70 kişilik botun battığı yönünde ihbar alan Sahil Güvenlik ekipleri çalışma başlattı. Jandarma, UMKE ve polis ekipleri de ihbarın gerçek olma ihtimaline karşı bölgeye geldi. Havadan, karadan ve denizden ihbara konu olan bölgelerin tarama çalışmaları başladı. 

112 Acil Sağlık ekipleri başta olmak üzere bölgede herkes teyakkuz haline geçti. Şu an itibariyle herhangi bir kişi ya da batık bir deniz aracına rastlanmadığı belirtildi. 

 KAYMAKAM'DAN AÇIKLAMA GELDİ
Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye açıklarında  tekne battığı ihbarı üzerine arama çalışması başlatıldığını hatırlatarak, "Hamam  Koyu mevkisinde bir dalış teknesinin su alarak battığı belirlendi. Olay yerine  ulaşan ekipler, ilk belirlemelere göre herhangi bir ölünün olmadığını tespit  etti." dedi. 

Şahiner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Tekne battığı ihbarı  üzerine Sahil Güvenlik, Jandarma, 112 ve Kıyı Emniyeti ekipleri bölgeye sevk  edildi, bir helikopter de havadan arama çalışması başlattı. Hamam Koyu mevkisinde  bir dalış teknesinin su alarak battığı belirlendi. Olay yerine ulaşan ekipler,  ilk belirlemelere göre herhangi bir ölünün olmadığını tespit etti. Teknenin  kıyıya çıkarılması için çalışmalar sürüyor. Bölgede her ihtimale karşı arama  faaliyeti de devam ediyor." diye konuştu.

Fethiye ilçesi açıklarında bir teknenin battığı ihbarı üzerine bölgeye  Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 5 bot, bir uçak ve bir helikopter ve Deniz  Kuvvetleri Komutanlığına ait iki hücumbot ve bir helikopter gönderilmişti.

TEKNEDE 75 KİŞİ VARDI
Muğla’nın Fethiye ilçesi açıklarında denizde 70 kişilik bir botun battığı yönünde gelen ihbar üzerine yapılan çalışmalarda, kayıp olan 75 kişiye ulaşıldı. 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı ekiplerin yanı sıra Sahil Güvenlik, Jandarma ve UMKE ekipleri tarafından denizde, karada ve havada devam eden çalışmalarda batan teknedeki dalgıç öğrencilerin kendi çabalarıyla su yüzeyinde kalmayı başardıkları ve şu an itibariyle yaklaşık 75 kişilik gruptan herhangi bir kaybın olmadığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Sabancı Üniversitesi'nin geleneksel hale getirdiği Bahar Tatili Dalışı ve Mavi Tur etkinliği kapsamında sabah saatlerinde Fethiye’den Mer-May adlı tekneyle açıldığı belirtilen yaklaşık 75 kişilik grubu taşıyan tekne bir süre sonra henüz bilinmeyen bir nedenle battı. 5 gün 4 gece sürmesi planlanan etkinlik yaşanan acı olay nedeniyle sona ererken, olayda tek teselli kaynağının herhangi bir can kaybının yaşanmaması olduğu belirtildi.

Grubu taşıyan teknenin batmasının ardından aynı zamanda iyi birer yüzücü ve dalış öğrencisi olan yaklaşık 75 kişinin denizden çıkıp kayalıklara sığındıkları belirtildi.

DEHŞETİ YAŞAYAN ÖĞRENCİLER YAŞANANLARI ANLATTI
Muğla’nın Fethiye ilçesi Hamam Koyu mevkiine dalış için gelen İstanbul Sabancı Üniversitesi Dalış Grubu'ndan 71 öğrenci ölümden döndü. Tekneleri su alarak batan öğrenciler, yaşadıkları dehşet dolu anları anlattı. 

Muğla’nın Fethiye ilçesinde öğle saatlerinde batan teknede Sabancı Üniversitesi Sualtı Sporları ve Araştırmaları Kulübü (SUSS) öğrencisi 71 öğrenci ile teknedeki 7 kişilik mürettebat kurtarıldı. Sabah saatlerinde Fethiye Limanı'na kayıtlı Mer-May teknesiyle dalış için Hamam Koyu'na doğru yola çıkan ve tekneleri su alınca 112 Acil Servis’ten yardım isteyen öğrenciler, olayın şokunu üzerlerinden atamadı.

Yaşadıkları korku dolu anları İHA'ya anlatan öğrencilerden Mustafa Önal, “İstanbul Sabancı Üniversitesinden geldik. Bugün ikinci günümüzdü. Sabah dalış yapmak için olayın geçtiği mevkiye intikal ettik. Daha sonra bir kaza gerçekleşti. Ufak tefek sıyrıkların dışında hepimiz iyiyiz. Olay anında teknenin ön tarafındaydık. Tekne ayrılmak için zincir alıyordu. O sırada tekne ekibinin yönlendirmesiyle herkes can yeleklerini giydi. Teknenin ön tarafına gelsin dediler. Daha sonra tekne hızlı bir şekilde battı. Henüz dalış yapmamıştık. Tekne battıktan sonra kendi çabalarımızla kıyıya ulaştık ve acil çağrı merkezinden yardım istedik. Ekipler geldi ve bizi oradan sağ salim çıkardılar” diye konuştu. 

"HEPİMİZ İÇİN ÇOK ZOR BİR GÜN OLDU"
Sabancı Üniversitesi Sualtı Sporları Kulübü Başkanı Onur Cengiz ise, henüz gezilerinin başında çok zor bir gün yaşadıklarını ifade ederek, “Olayın ardından çağrılarımıza yanıt veren ekiplerin yardımıyla kurtulduk. Mümkün olduğunca hızlı geldiler. Herhangi bir can kaybının olmaması en büyük temennimiz. 3 yıldızlı dalıcıyım. Teknenin niye battığı konusunda herhangi bir fikrim yok. Tekne battıktan sonra korkanlar oldu ancak bunun üstesinden geldik. Kıyıya ulaşmamız en fazla 15-20 dakika sürdü. Kıyıya çıktıktan sonra zaten her şey kontrol altındaydı” diyerek ölümden döndüklerini ve çok korktuklarını belirtti. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »