20 Haziran 2018, Çarşamba

Fethullah Gülen'den 'dershane' yorumu

Hizmet hareketi ile hükümet arasındaki dershane polemiği sürerken, Fethullah Gülen son sohbetinde dershanelerin kapatılması hakkında konuştu.

15 Kasım 2013 Cuma 7: 0
Fethullah Gülen'den 'dershane' yorumu
Zaman Gazetesi'nin dershanelerin kapatılmasıyla ilgili hazırlanan taslak hakkında yaptığı haber ve bu haberin Milli Eğitim Bakanlığı'nın çok sert ifadelerle yalanmasının ardından Fethullah Gülen de son sohbetinde dershaneler ve dershanelerin kapatılması hakkında konuştu. Fethullah Gülen'in sohbetlerinin yer aldığı internet sitesinde yayınlanan açıklamada Gülen'in çok üzülmekle beraber haber duyulur duyulmaz "hâcet namazı" çağrısı yaptığı belirtildi. (Hâcet namazı; herhangi bir ihtiyacı olan kişinin, bu ihtiyacının giderilmesini Allah'tan dilemeden önce kıldığı namazdır. Bir ihtiyaç içindeki insanın namaz ve dua ile Allah'a yönelmesi.) 

Gülen'in ayrıca Zaman Gazetesi'nde yer alan taslak haberi ile ilgili olarak "Musibetler karşısında dişini sıkıp sabretmeli" dediği ve "Mümin sarsılabilir ama devrilmez, meseleye öyle bakmak lazım" ifadelerini kullandığı açıklandı.

Fethullah Gülen'e yöneltilen "Bir tane öğretmen arkadaşımızın bile, dershaneler kapanırsa ne iş yaparız gibi hiç bir endişesi yok. Arkadaşlarımız kaygısı yok." şeklindeki sözler üzerine Gülen şu açıklamaları yapıyor:

"Teşekkür ederim, demek ki oturmuş arkadaşlar. Hizmet duygusu düşüncesi itibariyle, elmacık kadar dalya olmuş. Cennetin kapılarını bile bunlar kapamak isteyebilirler. Bunlar girmesinler biz girelim, en azında önce biz girelim. Bunların zaten girmeye hakkı yok diyenler çıkabilir. 60 ihtilalinden bu yana onu da gördük tokadını yedik, 70 darbesini gördük tekmesini yedik. 80 darbesini gördük onunda çiftesini yedik. Hepsinden bir şey yedik. Fakat tekme atan tokat atan çifte atanın şimdi hesapları görülüyor. Biz yapmadık onu, kader hüküm verdi ve kaderin o mevzuda figürü olarak kullandığı insanlar, onları öyle yaptılar. Bana dokunan bir yanı vardı, yaşlı başlı adamlar böyle orada hesap verince ciğerim yanıyor benim. Elimden bir imkan olsa ben onların hepsine serbestsiniz derim. Ne var ki birileri onları planlıyor, yapıyor, 'Topuklarını birbirlerine vurdu. Karşımızda dimdik durdu bu adamlar. Bunlara bunu dedirttik.' diyorlar bir taraftan kapalı kapılar ardından diyorlar, fakat bir taraftan da camia onu sanki bir kısım elamanlarına yaptırtıyormuş gibi onlara fısıldıyor. Bir taşla iki kuşu vurma gibi bir nifak hareketi içinde bulunuyorlar. Bana yakışmayan şeyler ama müsadenizle bu kadarını da söyleyeyim."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »