FETÖ elebaşının kitaplarını merak sebebiyle almış

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, "silahlı terör örgütüne üye oldukları" iddia edilen hakim ve savcı çiftin yargılandığı davanın duruşması görüldü.

14 Aralık 2017 Perşembe 19:31
FETÖ elebaşının kitaplarını merak sebebiyle almış
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, "silahlı terör  örgütüne üye oldukları" iddiasıyla haklarında 15 yıla kadar hapis cezası istenen  tutuklu sanık Süleyman Tuna D, tutuksuz yargılanan eşi Tutku D. ile avukatı  katıldı.

  Kimlik tespitinin ardından savunmasını veren eski savcı sanık Süleyman  Tuna D, iddianamede belirtildiği üzere evindeki aramada Fetullah Gülen'e ait 2  kitap bulunduğunu, el koyma ve arama kararının ise hukuka aykırılık teşkil  ettiğini söyledi.

Merak sebebiyle bu kitapları aldığını belirten Süleyman Tuna D, şöyle  devam etti:

"Gülen'e ait kitapları 2015 sonunda kitapçıda gördüm ve merak  sebebiyle aldım. Arama sırasında kitaplar bana ait bond çanta içerisindeydi.  Benim evimde başka yazarlara ait kitaplarda mevcuttu. Ayrıca benim kitapları  aldığım tarihte yasak değildi. Arama ve el koyma işleminin yapıldığı tarihte bu  kitap yasaldı. Zaten bu durum silahlı terör örgütü üyeliğine delil olmaz. Örgüt  liderinin talimatıyla Tivibu aboneliğimi sonlandırmadım. 15. dönem adli yargı  yıllık kurulu üyesiydim. O süreçte hiç kimseye bir ziyaret gerçekleştiremedim.  Hiçbir yere gezi yapmadık. Yıllık kurulu üyeliğinin örgütle hiçbir ilgisi yoktur.  Hakimlik sınavına ailemin yanında hazırlandım. Eşimle katalog evliliği yaptığım  iddiasını kesinlikle kabul etmiyorum. Kimseden bu konuda talimat almadım. ByLock  programını kullanmadım."

Mahkeme Başkanı ByLock tespit ve değerlendirme tutanağında yer alan  bilgilere göre sanık Süleyman Tuna D'ye "Tarsus adliye imamı olduğu iddia edilen  Rıdvan kod adlı Selim G'yi eklemiş görülüyorsunuz. Ayrıca bin 93 sayfa HTS  trafiğiniz mevcut. Bu konudaki savunmanız nedir?" sorusunu yöneltti. Sanık  Süleyman Tuna D, "Dünya üzerinde 5,3 milyar IP adresi var. ByLock programını  yüklemedim ve kullanmadım." yanıtını verdi.

Daha sonra Mahkeme Başkanının sanığa etkin pişmanlık hükümlerine  ilişkin Türk Ceza Kanunun 221. maddesini hatırlatması üzerine Süleyman Tuna D,  "Suç işlemedim. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatimi  istiyorum." diye konuştu.

Tutuksuz sanık eski hakim Tutku D. ise bu yapıya ait eğitim  kurumlarında eğitim görmediğini ve yurtlarında kalmadığını kaydetti. Tutku D,  berat talebinde bulundu.

Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı tutuklu sanığın mevcut halinin devamı  yönünde mütalaa verdi.

  

    Mahkeme heyeti de tutuklu sanığın mevcut halinin devamına karar  vererek, duruşmayı 8 Şubat 2018'e erteledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »