FETÖ'den yargılanan eski hakimin cezası belli oldu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminden sonra meslekten ihraç edilen ve "FETÖ üyeliği" suçlamasıyla yargılanan eski hakim Ömer Faruk Özatay'a, 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

8 Mart 2018 Perşembe 19:30
FETÖ'den yargılanan eski hakimin cezası belli oldu
Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına  tutuklu sanık Ömer Faruk Özatay, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken,  avukatı ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı duruşmada açıkladığı esasa ilişkin mütalaasında,  sanık Özatay'ın öğrencilik yıllarından itibaren FETÖ evlerinde kaldığını, mesleğe  başladıktan sonra da örgüt ile bağını sürdürdüğünü ve örgüte eleman temini için  hukuk fakültesi öğrencileri ile görüşme yaptığını belirtti.

İddia makamı, sanık Özatay'ın FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı  ByLock'u "Özgür" kod adıyla kullandığının tespit edildiğini beyan ederek, tanık  beyanları doğrultusunda da örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduğunun  anlaşıldığını ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasından  cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaaya karşı savunması sorulan sanık Özatay, suçlamaları kabul  etmediğini beyan ederek, mahkemeden tahliyesini ve beraatını istedi.

Müzakere için verilen aranın ardından kararını açıklayan Ankara 23.  Ağır Ceza Mahkemesi, mevcut delil durumunu göz önünde bulundurarak Özatay'a,  "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Mahkeme ayrıca Özatay'ın hükümle birlikte yattığı süreyi göz önüne  alarak, adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmetti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »