Filipinler için camilerde yardım toplanacak

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Filipinler’deki tayfuna maruz kalanlar için cuma günü bütün camilerinde yardım toplanacağını açıkladı.

14 Kasım 2013 Perşembe 20:17
Filipinler için camilerde yardım toplanacak

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Hem Diyanet İşleri Başkanlığı hem Türkiye Diyanet Vakfı birlikte Filipinler’deki tayfuna maruz kalan binlerce insanın vefat ettiği, on binleri, hatta yüz binleri bulan evsiz yurtsuz kalan insanlara, inşallah Cuma günü ülkemizin bütün camilerinde yardım toplamaya karar verdik” dedi.

Görmez, Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Muharrem ayının pek çok açıdan peygamberler tarihinde, İslam tarihinde çok önemli hadiselerin yaşandığı bir ay olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı olarak toplandıklarını ve tayfun felaketinin yaşandığı Filipinler’e yapılacak yardımları görüştüklerinl bildirdi.

Filipinler’de ve çeşitli adalarında çoğunlukla Müslümanların yaşadığına ve oradaki Müslümanlarla çok önemli birlikteliklerinin bulunduğuna değinen Görmez, şunları kaydetti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı olarak da oralardaki farklı adalarda yaşayan Müslüman topluluklarla bugüne kadar ilişkilerimiz var, onların hemen hemen tamamından mektuplar geldi bize, biz o mektuplardan dolayı hemen görev bildik, Türkiye Diyanet Vakfı olarak toplandık, hem Diyanet İşleri Başkanlığı hem Türkiye Diyanet Vakfı birlikte Filipinler’deki tayfuna maruz kalan binlerce insanın vefat ettiği on binleri, hatta yüz binleri bulan evsiz yurtsuz kalan insanlara inşallah Cuma günü ülkemizin bütün camilerinde yardım toplamaya karar verdik. Halkımızın o yardımları gelmeden önce zaten Diyanet Vakfı da harekete geçti. Türkiye’deki bütün kurumlarımızla birlikte, Türkiye Diyanet Vakfı da harekete geçti ama inşallah Cuma günü milletimizin yapacağı yardımları, Somali’de, Endonezya’da, Pakistan’da olduğu gibi, Haiti’de olduğu gibi, buradaki insanlara da hem de hiçbir ayrım yapmadan her ne kadar talep oradaki Müslüman kardeşlerimizden gelse de bu musibete maruz kalan insanlara milletimizin yardım elini götürmeyi kendimize vazife kabul ediyoruz.”

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »