Filistin bayrağı göndere çekildi

Filistin devleti bayrağı Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde düzenlenen törenle ilk kez göndere çekildi

30 Eylül 2015 Çarşamba 21:43
Filistin bayrağı göndere çekildi
ABD'nin New York kentinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla Filistin bayrağı, BM Genel Merkezi önünde göndere çekildi.  

  Filistin bayrağı, ABD’nin New York kentinde bulunan BM Genel Kurulu önünde düzenlenen törenle göndere çekildi. Tören sırasında Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yanı sıra 193 ülkenin de temsilcileri katıldı. Ban Ki-Moon’un bir konuşma gerçekleştirdiği törende Mahmud Abbas, konuşması sırasında tarihi bir an olarak nitelediği törenle Filistin bayrağının BM binası önünde göndere çekilmesinin son derece önemli olduğunu kaydetti. Abbas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve törende hazır bulunan katılımcılara teşekkür etti.
  Konuşmaların ardından Filistin bayrağı alkışlarla göndere çekildi.
 
Kudüs'ün Şam Kapısı'na dev televizyon ekranı kuran  Filistinliler, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Filistin bayrağının  göndere çekilmesi öncesinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığı  konuşmayı sokakta canlı olarak izledi. 

Ellerinde Filistin bayrakları taşıyan kalabalık, Abbas'ın, "İsrail  illegal yerleşimleri durdurana ve anlaşıldığı üzere Filistinli tutukluları  serbest bırakana kadar Filistin'in de artık bu anlaşmalara uymayacağını"  söylemesinin ardından sevinç gösterilerinde bulundu. 
Filistinli grubun etrafında, çok sayıda İsrail polisinin hazır  beklediği gözlendi. 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas,  Filistin bayrağı BM Genel  Merkezi'nde göndere çekilmesi öncesi yaptığı konuşmada, İsrail'in Oslo Anlaşması  ve diğer anlaşmaların gereklerini yerine getirmediğini belirterek, İsrail illegal  yerleşimleri durdurana ve anlaşıldığı üzere Filistinli tutukluları serbest  bırakana kadar Filistin'in de artık bu anlaşmalara uymayacağını bildirmişti. 
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »