Filistin müzakerelerden çekiliyor

Filistin Başmüzakerecisi Ureykat ile aynı heyetten Eştiye, İsrail'in tutumu nedeniyle müzakerelerden çekildiklerini duyurdu.

15 Kasım 2013 Cuma 17:47
Filistin müzakerelerden çekiliyor
Filistin- İsrail barış müzakerelerinin Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat ve aynı heyetten Dr. Muhammed Eştiye, İsrail'in tutumu nedeniyle müzakeredeki görevlerinden istifa ettiklerini bildirdiler.

Ureykat yaptığı yazılı açıklamada, müzakere heyetinin çalışmalarını devam ettiremeyeceğini ifade ederek, ''Başkandan bizim görevimize son vermesini talep ediyoruz'' dedi.

Başmüzakereci Ureykat, görevlerinden istifa etmelerinin, İsrail tarafından Yahudi yerleşim birimi inşasında ve Filistin toprakları ile halkına yönelik ihlallerde daha önce görülmemiş bir şekilde artışın yanı sıra birçok neden bulunduğunu dile getirdi.

Ureykat, İsrail'in iki devletli çözüm için ciddiyete muhtaç olduğunu ve müzakerelerin 29 Temmuz'da başlamasından önce taahhüt ettiği vaatlerini yerine getirmeyi başaramadığını savundu.

Mahkumların Serbestliğine Karşı Yahudi Yerleşim Birimi


İsrail'in, Oslo anlaşması önce tutukladığı mahkumları serbest bırakmasına karşılık, ''gayri meşru'' Yahudi yerleşim birimleri projesini güçlendirme siyasetinin endişe verici olduğunu kaydeden Ureykat, ''mahkumların serbest bırakılmasına karşılık, Yahudi yerleşim birimleri inşasına izin verileceği yönündeki iddiaların asılsız olduğunu'' belirtti.

Ureykat, açıklamasında şunları kaydetti.

''Filistin yönetimi,Filistin ile İsrail arasında uluslararası kanuna uygun bir şekilde İsrail'in 1967 yılındaki işgalini sonlandıracak ve tüm sorunları çözecek adil barışı sağlamak için kendi içinde istişarelerine ve Arap Birliği, Rusya, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve ABD ile iletişim kurmaya devam edecektir.''
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »