21 Haziran 2018, Perşembe

Filistin'de kavgalı kardeşler barışmalı

Yazarımız Kartal İş, Filistin'de yaşananları yazdı...

4 Temmuz 2014 Cuma 17:37
Filistin'de kavgalı kardeşler barışmalı
Kudüs, Filistin, Batı Şeria, Gazze, Tel Aviv, Kutsal Topraklar... Son dönemde bu bölge ile ilgili akla ilk gelenler “Kavga, Savaş, Ölüm”…

Bölgede güç savaşları çok şiddetli bu doğru. Bu güç savaşları ilk bakışta İsrail ile Filistin’in mücadelesi gibi görünsede özellikle Filistin’de durum çok ilginç. İsrail’le mücadeleye girişmiş Filistin aslında 2006 yılından bu yana kendi içinde fiilen ikiye ayrılmış durumda. El Fetih Ramallah merkezli Batı Şeria’da, Hamas (İslami Direniş Hareketi) ise Gazze’de yönetime hakim. 2006’dan bu yana iki kardeş arasındaki çatışmalarda hayatını kaybeden Filistinli sayısı 700. 

Hamas,Şeyh Ahmed Yasin ve Müslüman Kardeşler Filistin temsilcileri tarafından 1987’de kuruldu. Hamas’ın, İsrail’e karşı tavrı aşırı radikal; İsrail’in Filistin’de hakkı olduğuna inanmıyor ve onu Filistin’den çıkartma mücadelesi veriyor.

Hamas’ın askeri kanadı olan El Kassam Tugayları, kanlı eylemleriyle, Hamas’ın ABD’nin terör örgütleri listesine girmesine sebep olmuş durumda. Hamas, Gazze’de abluka altında varolma mücadelesi veriyor. Müslüman Kardeşler’in iktidar olmasıyla Refahiye sınır kapısının açılması Gazze’ye biraz nefes aldırsa da, Refahiye sınır kapısı Sisi yönetimi tarafından şu an kapatılmış durumda.

El Fetih, Filistin’deki diğer önemli aktör. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün siyasallaşmış hali ve kuruluşu 1960’ların başında gerçekleşti. El Fetih, 1994 yılı itibariyle kurulan Filistin Ulusal Yönetimi bünyesine girerek 2005 yılına kadar Filistin’in siyasetinde aktif rol oynadı. El Fetih şu an Hamas’a nazaran daha barışçıl ve ikili ilişkilerle sorunları çözme taraftarı.

2005 yılı Filistin’de halk için dönüm yılıydı. Hamas seçimlere katılma kararı aldı. Katıldığı ilk seçimlerde başarı göstererek, 2006 yılında Hamas lideri İsmail Haniye’nin başında olduğu Filistin Hükümetini kurdu. Filistin’de ilk defa El Fetih’in olmadığı bir hükümet kuruldu. 

Seçim süreci ve sonrasında yaşananlar, Hamas ile El Fetih arasındaki gerginliği şiddetli kavgalara çevirdi. Ulusal birliği parçalanan Filistin’de taraflar Türkiye’nin ve Mısır’da darbe öncesi iktidarda olan Müslüman Kardeşlerin çabaları ile müzakerelere başladı. Ve iki grubun barışması konusunda önemli adımlar atılarak süreç işletildi. En son 2 Haziran 2014’te partilerle bağlantısı olmayan teknotratlardan oluşan yeni Filistin Hükümetinin bakanları Rami Hamdallah başkanlığında yemin ederek göreve başladı. 

ABD ise Filistin’de şimdilik sağlanan iç barıştan memnun ve gelişmeleri izliyor. El Fetih’in Hamas’ı ılımlılaştıracağını düşünen ABD, Filistin’e 2014 boyunca 440 milyon dolarlık yardım yapacağını açıkladı.

Filistin’deki son gelişmelerden Arap Birliği de memnun. Arap Birliği, Yeni Filistin Hükümeti’ni aylık 100 milyon dolar yardımda bulunarak destekleyeceğini açıklarken, yapılan bağışın ülke halkına adil olarak dağıtılması şartını koştu.

İkiye bölünmüş Filistin kendi içinde ciddi problemler yaşarken İsrail ile de çok ciddi problemler yaşıyor. Filistin, iç çekişmelerle boğuşup gücünü kaybederken, İsrail’in bölgede oluşturduğu yeni yerleşim alanlarıyla önemli bir toprak kaybına uğradı. İsrail’le yaşanan çatışmalardada binlerce vatandaşını kaybetti.

İsrail Filistin’deki son gelişmelerden memnun değil. Vatandaşlarının ölümlerinden sorumlu tuttuğu ve terör örgütü olarak gördüğü Hamas’ın Filistin Yönetimine girmesine sıcak bakmıyor. Netanyahu “Hamas tarafından desteklenen” hiçbir Filistin hükümeti ile müzakerelerde bulunmayacağını açıkladı. Ki bu konudaki kararlılığını da Filistin ile olan müzakareleri askıya alarak gösterdi.

Sonrasındada müzakerelerde alınan karar nedeniyle serbest bırakacağı Filistinli tutukluları serbest bırakmayı erteledi. İsrail’in bu kararına tepki olarak Mahmut Abbas Birleşmiş Milletler sözleşmesine taraf olma basvurusunu imzaladı. Bunu, İsrail’in tutukluları bırakmayacağı kararı izledi. Yani sonuç olarak, Filistin ile İsrail arasıdaki barış görüşmeleri yine sekteye uğradı.

Filistin’de Hamas, El Fetih, İsrail üçgenindeki mücadelenin kaybedeni ise her yerde olduğu gibi Filistin ve İsrail halkı. Haziran 2014’te öldürülen 3 İsrailli gencin üzerine İsrail’in düzenlediği operasyonlarda 500’den fazla Filistinli tutuklandı ve 6 Filistinli ise öldü. İsrail’in yapmış olduğu 34 ayrı hava saldırında bölgenin aldığı hasardan bahsetmiyorum bile.
Filistin halkı hem iç çekişmeler hemde İsraille yaşadığı sorunlar nedeniyle büyük sefalet içinde. Yaşam ise gerçekten zor ve baskılı. Her an her yerde ölüm korkusu.

Hepsi aynı Allah’a inanan ve peygamberlerin soyundan gelen İsrail ve Filistin vatandaşlarının huzuru barış ve sevgiden geçer. 
Unutulmamalı ki, huzur ve barış umuduyla yaşayan Müslümanlar Hz.Mehdi’yi, Museviler ise Mesih’i beklemektedirler. Her iki toplumda aslında sevgi ve barışı istemekte ve ummaktalar. Kuran’da bir çok ayette kardeşlerin birlik olması, birbirlerine sevgi ve şefkatle yaklaşmaları tavsiye ediliyor. Filistin bölgesinde huzur için her iki toplumunda kavgaya hemen son vermeleri, aralarındaki kardeşliği teskin etmeleri ve önce yıllardır ezilen kendi vatandaşları sonra da dünyada ezilen diğer insanlar için çaba harcamaları gerekiyor.

Kartal İş
kartal_is@yahoo.com
http://twitter.com/Kartal_Is
http://facebook.com/hkartal.is
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »