18 Haziran 2018, Pazartesi

Filistin'deki hükümeti yakından izleyeceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, Filistin'de uzlaşı hükümeti ile çalışmaya niyetli oldukları belirterek, ''Bu hükümeti yakından izleyeceğiz, eylemleriyle değerlendireceğiz'' dedi.

3 Haziran 2014 Salı 7: 0
Filistin'deki hükümeti yakından izleyeceğiz
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Filistin'de uzlaşı hükümetinin kurulmasıyla ilgili olarak, "Bu hükümetle çalışmaya niyetliyiz ama Abbas’ın, belirttiği ilkeleri muhafaza ettiğinden emin olmak için hükümeti yakından izlemeyi sürdüreceğiz. Bu hükümeti eylemleriyle değerlendireceğiz” dedi. 

Psaki’ye, günlük basın toplantısında, Fetih ve Hamas heyetleri arasında daha önce varılan mutabakat çerçevesinde, Filistin ulusal birlik hükümetinin kurulmasıyla ilgili soru yöneltildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, “Hamas ile bağlantılı bakanların dahil olmadığı geçici teknokrat hükümetini kurmuş olduğunun göründüğünü” kaydeden Psaki, “Bu hükümeti eylemleriyle değerlendireceğiz” dedi.

Psaki, bu hükümetle çalışmaya niyetli olduklarını ama hükümetin, Abbas’ın, belirttiği ilkeleri muhafaza ettiğinden emin olmak için yakından izlemeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Psaki, bu noktada, ABD’nin Filistin hükümetine dış yardım yapmaya devam edip etmeyeceğine yönelik soru üzerine, “Evet, devam edecek ama hükümetin politikalarını ve bileşenlerini değerlendirmeye devam edeceğiz ve yaklaşımımızı buna göre ayarlayacağız” diye konuştu. 

Filistin'de, 23 Nisan'da Hamas ve Fetih arasında varılan milli mutabakat çerçevesinde kurulan uzlaşı hükümetinin Ramallah'taki bakanları yemin etmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »