18 Haziran 2018, Pazartesi

Filistinli tutuklular açlık grevini durdurdu

İsrail hapishanelerindeki Filistinli "idari tutukluların", hapishaneler idaresiyle yaptıkları anlaşma gereği 63 gün önce başladıkları açlık grevini durdurdukları bildirildi.

25 Haziran 2014 Çarşamba 18: 1
Filistinli tutuklular açlık grevini durdurdu
Ahrar Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad el-Hafeş yaptığı açıklamada, "İdari tutuklular, hapishaneler idaresiyle yaptıkları anlaşma sonucu grevlerini durdurdu" dedi.

Hafeş, hapishaneler idaresi ile tutuklular arasında yapılan anlaşmanın içeriğine ilişkin bilgilendirilmediklerini kaydetti.

Tutuklular dosyasıyla ilgilenen avukat Eşref Ebu Senine de açlık grevi sebebiyle tedavi gören tutukluların hastaneden çıktıktan sonra anlaşmaya ilişkin detaylı bilgi vereceklerini belirtti.

İsrail güvenlik birimleri, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.

İsrail hapishanelerindeki 200 Filistinli, söz konusu uygulamayı protesto için 24 Nisan'dan bu yana açlık grevi yapıyordu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »