'Fındık 10 liranın altına düşmez'

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, "Aslında stokun olmadığı, ürünün çok az olduğu yıllarda fiyatın ucunu kestirebilmek mümkün değil ama fındık 10 liranın altına düşmez" dedi.

11 Temmuz 2014 Cuma 19:37
'Fındık 10 liranın altına düşmez'
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, "Aslında stokun olmadığı, ürünün çok az olduğu yıllarda fiyatının ucunu kestirebilmek mümkün değil ama fındık 10 liranın altına düşmez" dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, hem ihraç hem de iç tüketim anlamında Türkiye'nin 600 bin ton civarında fındık ihtiyacı olduğunu söyledi.

Fiskobirlik olarak tespit ettikleri 430 bin ton tahmini hasadın düşük olduğunu belirten Bayraktar, "Bu ciddi oranda fiyatlara yansır ama asıl önemli olan ilk defa Türkiye, hasat az olduğu halde stoksuz yakalandı.

Geçen yıllarda hasat az olduğu halde piyasayı kontrol edebilme anlamında, tüketiciye ihtiyacını verme anlamında Fiskobirlik ve TMO stokları kullanılıyordu" diye konuştu.

Bayraktar, bu yıl stok olmadığını, dolayısıyla fındığın fiyatının belirsiz olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Aslında stokun olmadığı, ürünün çok az olduğu yıllarda fiyatın ucunu kestirebilmek mümkün değil ama fındık 10 liranın altına düşmez. Hem bu sezon hem gelecek sezonlarda üretici kesinlikle fındığını emanete vermemeli. Verecekse de Fiskobirlik'e vermeli. Bizim bütün depolarımız bu anlamda açık zaten. Üretici ihtiyacı olmadığı zaman ürün indirmemeli piyasaya."

Ağustos ayında ürünün hasat edileceğini dile getiren Bayraktar, "Eylülde okulların açıldığı dönem üreticinin paraya ihtiyacı olduğu dönem. Yine de bütün bunlara rağmen üretici ihtiyacı olduğu kadar ürün indirmeli. Eğer emanet kullanacaksa bunu Fiskobirlik'e getirmeli. Fındık eğer birden piyasaya inerse fiyat düşecektir" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »