21 Şubat 2019, Perşembe

Fırıncılar, Ramazan için hazır

Fırıncılar, ramazanda iftar sofralarının gözdesi olan pide için hazırlıklarını tamamladı. Ramazanda 275 gram pideler 2 liradan satılacak.

13 Mayıs 2018 Pazar 13:13
Fırıncılar, Ramazan için hazır
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, AA  muhabirine, fırınların ramazan ayı için hazır olduklarını söyledi.

Ramazan pidesinin fiyatının bu sene kilogram başına 7,2 lira olacağını  belirten Balcı, "Ankara ve İstanbul'da 275 gramlık pide 2 liradan satışa  sunulacak." dedi.

Fırınlarda hijyen kurallarına uyulması konusunda sektörün ve  kendilerinin gerekli titizliği gösterdiklerini vurgulayan Balcı, vatandaşlardan  da israf konusunda dikkatli olmalarını istedi.

Balcı, orucun da etkisiyle iftara yakın saatlerde ihtiyaçtan fazla  ekmek ve pide alınabildiğine işaret ederek, "Bizim her ramazan ayında olduğu gibi  vatandaşlarımızdan ricamız, ekmek ve pidenin israf edilmemesi." diye konuştu.

Cumhuriyet Lezzet Dünyası Yöneticisi Sabri Bingöl de ramazan ayında  satılan ekmek çeşitlerinde pidenin önemli yer tuttuğunu söyledi.

Pideyi farklı gramajlarda ve yumurtalı-yumurtasız olarak  üreteceklerini belirten Bingöl, fiyatların da çeşide göre 2-5 lira olacağını  bildirdi.

Bingöl, farklı zamanlarda da pide ürettiklerini ancak ramazanda bu  ürünün yerinin ayrı olduğunu vurgulayarak, "Vatandaşlar iftar saatine yakın sıra  bekleyip pide almayı daha çok seviyor. Pide kuyruğunda beklemek artık ramazanın  ayrı bir heyecanı haline geldi." ifadesini kullandı.

Ramazan pidesinin sıcak alınıp soğuk tüketilmesi gerektiğine dikkati  çeken Bingöl, şöyle devam etti:

"Oruç tuttuktan sonra sıcak pide sağlık açısından çok doğru değil.  Pideyi dinlendirip tüketmek daha sağlıklı. Pideyi aldıktan sonra muhafaza etmek  de çok önemli. Pideler sahura kalacaksa biraz soğuduktan sonra bir beze sarıp  muhafaza etmek gerekiyor."

Ramazanda pide üretmek için hazırlıklarını tamamladıklarına işaret  eden Bingöl, sahurda da sıcak pide çıkaracaklarını dile getirdi.

"VATANDAŞLARIN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA DA PİDE YAPABİLİYORUZ"
Nimet Fırını Yöneticisi Osman Atak da ramazan ayı nedeniyle çalışma  saatlerinde ayarlama yaptıklarını belirterek, "Ramazanda fazla mesai gerekiyor.  Bu ay müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için son rötuşlarımızı yaptık."  değerlendirmesinde bulundu.

Atak, geçen sene 300 gram ramazan pidesinin 2 liraya satıldığını  anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bu sene pidelerimizin ağırlığı 275 gram, fiyatı 2 lira olacak.  Pidelerimizi yumurtalı ve yumurtasız olarak çeşitlendiriyoruz. Ayrıca  vatandaşların isteği doğrultusunda da pidelerimizi yapabiliyoruz. Ramazanda börek  ve tatlılara da talep artıyor."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »