Fırıncılara hijyen eğitimi

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ankara Pideciler, Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliği ile oda üyelerine hijyen eğitimi verildiği bildirildi.

27 Haziran 2013 Perşembe 23:48
Fırıncılara hijyen eğitimi
Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nden (ANKESOB) yapılan açıklamada, Ankara Pideciler, Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na bağlı üye esnafa, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile hijyen eğitimi verildi.

Gıda üretiminde hijyenin önemine değinen Ankara Pideciler, Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Yalçın, bu eğitimin mesleğin geleceği adına yapılan bir yatırım olduğunu ifade etti. 

Eğitimde, Ankara Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Teknik Uzmanları Nursel Karabacak ve Murat Aslan tarafından esnafa önce "hijyen-gıda hijyeni" ve "hijyen kurallarına uymanın önemi" anlatıldı. 

Devamında, işletmelerdeki  olumsuzlukların fark edilmemesi anlamına gelen işletme körlüğü, personel-çalışan hijyeni, işletme hijyeni, kullanılan alet ve ekipmanların temizliği ve kullanılan ham maddelerin ve son ürünün uygun hijyen koşulları taşıyıp taşımaması gibi konu başlıkları detayları katılımcılarla paylaşıldı.   

Eğitimin devamında, kirli yüzeylere sürtünen ve dokunan ellerin yıkanmadıkları sürece birer mikrop barınağı olduğu belirtilerek, ellerin yıkanmasına özel önem verilmesi gerektiği bildirildi.

"Mikroplar nasıl bulaşır? Bulaşma kaynakları nelerdir? Biyolojik tehlikeler ve kaynakları, kimyasal tehlikeler ve kaynakları,  temizlik ve dezenfeksiyon" konuları da fırıncılara slaytlar eşliğinde hem sözlü, hem de görüntülü olarak anlatıldı. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »