Fransa'da Türkler faciayı önledi

Fransa'nın Strazburg kentindeki Montagne Verte semtinde bulunan üç katlı binada oturan Fransız, Arap ve Türk 6 aile binada oturan Kayserili Güney Efendi sayesinde ölümün eşiğinden döndü

27 Ağustos 2014 Çarşamba 4:55
Fransa'da Türkler faciayı önledi
Güney Efendi ile arkadaşı Cuma Güdümen, öğle saatlerinde camiye giderken binanın köşe duvarında büyük çatlak gördü. Çatıdan bazı parçaların da yere düştüğünü gören Efendi ile Güdümen, binanın yanında şantiye çalışması yapan işçileri ikaz ettiler. Bunun üzerine işçiler çalışmaları durdurdu.  Binada oturan Güney Efendi zilleri çalarak binadakileri dışarı çıkarttı. Polis, itfaiye, gaz ve elektrik idaresinden görevliler olay yerine gelerek elektrik ve gazı kestiler. Yaklaşık üç saat sonra ise binanın duvarı çöktü. Yıkıntıyı gören bazı bina sakinleri olay yerinde fenalaştı. Aynı zamanda  inşaat işçisi olan Güney Efendi, “Duvardaki büyük çatlağı görünce, bu yıkılır dedim ve dediğim gibi oldu. Bina sahibi ve şantiyede çalışan Fransızlar onları uyardığım için teşekkür ettiler. Hepsi, 'Bizi ölümden kurtardın. Binanın çökeceğine ihtimal vermezdik' dedilerö diye konuştu.

BİNA YIKILINCA İZİNDEN GERİ DÖNDÜ
Binanın altında 10 yıldır fırın işleten Avni Güler, binanın yıkıldığını duyunca Türkiye'deki tatilini yarıda keserekFransa'ya döndü. Güler, “Dükkan ve dairenin 350 bin Euro kredi borcu var. İşimden, dükkanımdan oldum. Şimdi ne yapacağımı bilmiyorumö dedi. Binanın yakınında oturan Cuma Güdümen de, “Bina çok eski, böyle bir binanın yanında şantiye çalışması yapan firma neden yeterli önlem almadıö diyerek şaşkınlığını dile getirdi. Bina sakinlerini geçici olarak otele yerleştiren sigorta şirketi ayrıca 765'er Euro para yardım yaptı. Strazburg Belediyesi de mağdur olan ailelere ev tahsis edileceğini açıkladı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »