21 Mayıs 2018, Pazartesi

Fransa'yı rezil eden cihatçı operasyonu

Fransa İçişleri Bakanlığı ve güvenlik güçleri, dünyada eşine az rastlanır bir skandala imza attı. Üstelik skandalın ucu Türkiye'ye de dayanıyor.

24 Eylül 2014 Çarşamba 19:51
Fransa'yı rezil eden cihatçı operasyonu
Fransa'nın Toulouse şehrinde yuvalanan bir radikal İslamcı örgüte mensup olan ve aralarında 2012'de bu kentteki bir Yahudi okuluna saldırarak yedi kişiyi öldüren Muhammed Merah’ın eniştesinin de bulunduğu üç cihatçı terör zanlısı, Ağustos ayı sonunda Türkiye’de yakalanmıştı.

Ancak dün Fransa’ya iade edilmek üzere Türkiye'den uçağa bindirilen üç zanlı, Fransız polisi tarafından yanlış havalimanında beklenince ellerini kollarını sallayarak Fransa’ya giriş yaptılar.

Fransız yetkililer, öngörüldüğü gibi Paris değil de Marsilya uçağına bindirilen zanlıların farklı havaalanına ineceğine dair bilgilendirmenin Türkiye tarafından kendilerine geç yapıldığını savundu.

Üstelik Fransız İçişleri Bakanlığı üç zanlı daha Fransa'ya inmeden, Fransa'da tutuklandıklarına dair bir açıklama yapınca skandal daha da büyüdü.

OLAY NASIL GELİŞTİ
Ağustos ayında Suriye’de cihatçıların saflarında savaştıktan sonra Türkiye’ye dönen ve Türkiye’de tutuklanan zanlılardan, Merah’ın eniştesi Abdelvahed Baghdadi (29), Merah’ın Fas asıllı çocukluk arkadaşı İmad Djebali (27) ve Hıristiyanlıktan Müslümanlığa geçen Fransız vatandaşı Gael Maurize (24) dün Türkiye tarafından Fransa’ya iade edildi.
Ancak Paris seferini yapan uçağın kaptanı, "tehlikeli arz ettikleri ve evrakları eksik olduğu için" üç zanlıyı uçağa almayınca, zanlılar bir sonraki Marsilya uçağına yerleştirildi.

Paris’teki Orly Havalimanı’nda cihatçı terör zanlılarını bekleyen 17 polis, saat 14.30’da gelmesi gereken zanlıları göremeyince eli boş döndü. Bakanlık, saat 14.00’de zanlıların yakalandığına dair basın açıklaması yapmıştı. Aynı saatlerde Marsilya’ya gelen üç zanlı elektronik pasaport kontrol sisteminin (KEOPS) bozuk olması nedeniyle ellerini kollarını sallayarak dışarı çıkınca çifte fiyasko yaşandı. Tüm yayın organları olanlardan habersiz, zanlıların yakalandığı haberini verirken; zanlıların avukatlarının medyayı arayarak müvekkillerinin yakalanmadığını ve Marsilya havalimanından yasal yollarla çıkarak Fransa’da serbestçe dolaştıklarını açıklayınca fiyasko skandala dönüştü.

Bunun üzerine dün gece düzeltme yayımlayan İçişleri Bakanlığı, “Türk yetkililerin Paris uçağına bindirmesi gereken üç zanlı, Marsilya uçağına bindirilmiştir. Türk yetkililer, zanlılar Fransız topraklarına indikten sonra bizi bu değişiklikten haberdar etmiştir. Marsilya Havalimanı’nda da pasaport kontrol sistemi bozuk olduğu için üç zanlı dışarı çıkmıştır” dedi.

"TESLİM OLDULAR"
Üç cihatçının avukatı bugün BFM TV'ye yaptığı açıklamada, müvekkillerinin Herault kentinde jandarmaya teslim olduklarını söyledi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »