19 Temmuz 2018, Perşembe

FSM Köprüsü'nü kapatan FETÖ sanıkları hakim karşısına çıkacak

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde, İstanbul'daki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün (FSM) kapatılması sırasında çıkan olaylarda 3 kişinin ölümü, 49 kişinin de yaralanmasıyla ilgili 15'i tutuklu 61 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli oranlarda hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame kabul edilerek, ilk duruşmanın 16 Ekim'de yapılmasına karar verildi.

7 Ağustos 2017 Pazartesi 18: 6
FSM Köprüsü'nü kapatan FETÖ sanıkları hakim karşısına çıkacak
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  tarafından hazırlanan 574 sayfalık iddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminde Fatih  Sultan Mehmet Köprüsü'nün trafiğe kapatılmasına ilişkin hazırlanan ve mahkemeye  gönderilen 574 sayfalık iddianamenin incelenmesi tamamlandı.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianamenin kabulüne karar vererek,  duruşmanın 16 Ekim'de yapılmasını kararlaştırdı. Mahkeme, 17, 18, 19 ve 20  Ekim'de de devam edecek duruşmayı, sanık sayısı ve güvenlik gerekçesiyle  Silivri'de yapacak.

Heyet, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına, tutuksuz sanıkların  da duruşmada hazır bulundurulması için yazı yazılmasına karar verdi.

İddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminde Fatih Sultan Mehmet  Köprüsü'nün tek taraflı kapatılması için o bölgeye sevk edilen bir yarbay, bir  binbaşı, bir yüzbaşı, bir üsteğmen, 10 uzman çavuş ve 47 er olmak üzere toplam 61  sanığın eylemlerine yer verildi.

Darbe girişimini protesto etmek için köprüye giden vatandaşlardan  Hasan Kaya, İsmail Kefal ve Şükrü Bayrakçı’ın hayatını kaybettiği, 31'i ağır 49  kişinin de yaralandığı ifade edilen iddianamede, bu olaylara ilişkin detaylar  anlatıldı.

Köprüde bulunan maktullerden Hasan Kaya'yı sanıklardan Yarbay Adnan  Uygun'un, İsmail Kefal'i uzman çavuşlar Ferhat Kaymakcı, Murat Berkmen ve  Ebubekir Yücel'in, kullandığı aracın tankla ezilmesi sonucunu hayatını kaybettiği  belirtilen Şükrü Bayrakçı'yı ise Üsteğmen Mustafa Ceyhan ve uzman çavuş Seyit  Ahmet Gündüz'ün öldürdüğü öne sürüldü.

- Altı kişiye dörder, 55 kişiye ise üçer kez ağırlaştırılmış müebbet  hapis talebi

İddianamede, tutuklu sanık Yarbay Adnan Uygun'un, "Anayasayı ihlal",  "TBMM ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "kasten  öldürme" suçlarından dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması  istenirken, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7,5 ila 15, "40 kişiyi kasten  öldürmeye teşebbüs etme" suçundan 690 yıl ila bin 60 yıla ve "silahla kasten  yaralama” suçundan da 6 ila 18 yıl olmak üzere toplam 703 yıl 6 ay ile bin 93 yıl  arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması talep edildi.

Üsteğmen Mustafa Ceyhan ve uzman çavuş Seyit Ahmet Gündüz için de aynı  suçlardan dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, "31 kişiyi kasten öldürmeye  teşebbüs, trafik güvenliğini tehlikeye sokma ve silahlı terör örgütüne yardım  etme” suçlarından 541 yıl 6 aydan 838'er yıla kadar hapis cezası öngörülen  iddianamede, uzman çavuşlar Ebubekir Yücel, Ferhat Kaymakcı ve Murat Berkmen'in  de yine dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, "39 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs,  3 kez hafif şekilde kasten yaralama ve silahlı terör örgütüne yardım etme"  suçlarından da 680 yıl 6 aydan bin 51 yıl altışar aya kadar hapis cezasına  çarptırılması istendi.

Caner Omay, Erçin Keskin, Gökhan Bolu, Hilmi Ertuğrul, Onur Yeniburgaz  ve Muhammet Hanifi Ertosun'un, "Anayasayı ihlal" ve "TBMM ile Türkiye Cumhuriyeti  Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış  müebbet, diğer suçlardan 541 yıl 6 aydan 838'er yıla kadar hapis cezasına  çarptırılması talep edilen iddianamede, Ayhan Tüfekli, Azmi Alan, Bahadır Köse ve  Oğuz Aktürk'ün de benzer şekilde üçer kez ağırlaştırılmış ve 7,5 yıldan 17'şer  yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörüldü.

İddianamede, 45 sanığın da, "darbeye teşebbüs” suçlarından üçer kez  ağırlaştırılmış müebbet ve  "silahlı terör örgütüne yardım etme" suçundan ise 7,5  ila 15 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması istendi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »