25 Haziran 2018, Pazartesi

Futbolda tribün kapatma devri başladı

Türkiye Futbol Federasyonu, önümüzdeki sezon tribün kapatma cezasının uygulanacağını açıkladı

16 Temmuz 2014 Çarşamba 8:54
Futbolda tribün kapatma devri başladı
Cezalı maçlara kadın ve çocuk taraftar alınması dönemi kapandı. Türkiye Futbol Federasyonu, yeni sezondan itibaren stat kapatmanın yanı sıra tribün kapatma cezası uygulanacağını açıkladı.

Federasyon, Futbol Disiplin Talimatı'nda değişikliğe gitti. En önemli yenilik, yeni sezonda sahanın yanı sıra tribün kapatma cezasının da uygulanacak olması. Federasyon, kadın ve çocuk taraftarların seyircisiz oynanan maçlara ücretsiz olarak girmesi uygulamasını da kaldırdı. Bu arada seyircisiz oynama cezasının infazının final maçlarına denk gelmesi halinde de cezalar uygulanmayacak ve bir sonraki resmi maça bırakılacak.

TFF’nin konu ile ilgili internet sitesinden yayınladığı açıklamada;

BELİRLENEN TRİBÜN VEYA TRİBÜNLERE SEYİRCİ ALINMAYACAK

En önemli yeniliklerden olan tribün kapatma cezasında, kulüplerin TFF'ye bildirdikleri stadyum krokilerine göre belirlenen tribün veya tribünlere seyirci alınmayacak ve bu ceza uygulanırken kale arkaları ve diğer karşılıklı iki tribün olmak üzere toplam 4 tribün dikkate alınacak.

KADIN VE ÇOCUK TARAFTAR DEVRİ SONA ERDİ

Ceza, çirkin ve kötü tezahürat eylemlerine verilecek para cezalarından sonra uygulanacak olup artık kadın ve çocuk taraftarların seyircisiz oynanan müsabakalara ücretsiz olarak girmesi uygulaması kaldırıldı.

ÇİRKİN VE KÖTÜ TEZAHÜRATTA AYRI AYRI CEZALAR UYGULANACAK

Çirkin ve kötü tezahüratta bulunan kulüplerle ilgili olarak bundan böyle talimatın ekinde bulunan tablolara göre ceza verilecek. Bu tablolarda, çirkin ve kötü tezahürat eyleminin ev sahibi takım, misafir takım ve Türkiye Kupası müsabakaları açısından ayrı ayrı cezalar öngörülmüştür.

LİGDE ALINAN CEZA LİG MAÇINDA KUPADA ALINAN CEZA KUPA MAÇINDA ÇEKİLECEK

Cezaların uygulamasında kulüplerin ev sahibi olarak oynadığı müsabakada aldığı cezalar sadece ev sahibi olarak oynayacağı müsabakalarda ve misafir kulüp olarak oynadığı müsabakada aldığı ceza, misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilecektir. Benzer şekilde, lig müsabakalarında alınan cezalar lig müsabakalarında ve kupa müsabakalarında alınan cezalar kupa müsabakalarında infaz edilecek.

CEZA ALAN TARAFTARLARIN E BİLETLERİ BLOKE EDİLECEK

Talimatla getirilen bir diğer yenilik ise, elektronik bilet uygulamasının yapıldığı Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahürattan dolayı cezaya neden olan tribün veya tribünlere ilgili müsabakada giriş yapan taraftarların elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi ve böylece bu kişilerin ilgili cezanın infaz edildiği müsabakaya başka bir tribünden girişleri engellenecek.

CEZALI MAÇLARA RAKİP TARAFTAR GİREBİLECEK

Seyircisiz oynama cezasının infazı ile ilgili maddede yapılan değişiklik neticesinde,  ev sahibi kulübün tüm tribünlerinin kapatıldığı veya seyircisiz oynanan müsabakalarda, kulüplerinin cezalı olmaması ve bu cezaların infazının mümkün olması şartıyla stadyum oturma kapasitesinin en fazla %5'i oranında misafir takım taraftarı stadyuma girebilecek.

Bu durumda, elektronik bilet uygulaması gerçekleştirilen müsabakalarda ceza alındıktan sonra alınan kartlar hariç olmak üzere sadece misafir takım kartlarına bilet satışı yapılacaktır.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »