Gazze'de 72 saatlik ateşkes sağlandı

Mısır yönetimi, bu sabah saat 08.00'den itibaren Gazze'de ateşkes sağlanmasına yönelik girişimler İsrail ve Hamas tarafından kabul edildi

5 Ağustos 2014 Salı 8:42
Gazze'de 72 saatlik ateşkes sağlandı
Mısır yönetimi Türkiye saati ile bu sabah 08.00’de başlamak üzere 72 saatlik ateşkes önerisini İsrail ve Filistin delegasyonunun kabul ettiğini duyurdu. Hamas sözcüsü Ebu Zuhri, öneriyi kabul ettiklerini açıkladı

Mısır taraflardan üst düzey isimleri kalıcı ateşkes görüşmeleri için Kahire'ye davet etti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Umuyoruz ki bu önerimiz kalıcı bir ateşkeske varılmasını sağlayacaktır ve barışın sağlanmasına katkı sağlayacaktır” ifadeleri yer aldı.

İlk olarak İsrail, ateşkes önerisini kabul ettiğini duyurdu. Daha sonra Mısır yönetimi İsrail'in yanısıra Filistin delegasyonunun da öneriyi kabul ettiğini açıkladı.

Bir süre sonra Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, 72 saatlik ateşkes önerisini kabul ettiklerini ve ateşkesin başarılı olması durumunda Hamas'ın üst düzey temsilcilerinin kalıcı ateşkes görüşmeleri için en kısa sürede Kahire'ye gideceklerini belirtti.ı.

'TÜNELLER İMHA EDİLDİ'

AFP haber ajansının verdiği bilgiye göre açıklamayı İsrail ordu sözcüsü Moti Almoz İsrail'in Kanal 2 televizyonuna yaptı. Almoz, "Gazze'de daha önce tespit ettiğimiz tüm tünelleri imha ettik ancak bölgede tamamlanması gereken çok daha fazla görev var" ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, haftasonu yaptığı açıklamada ordunun Gazze'deki tünelleri imha ettikten sonra da 'gerektiği takdirde' saldırıları sürdürebileceğini açıklamıştı.

İsrail’in Gazze’ye düzenldiği saldırılarda şu ana kadar 1865 kişi öldürüldü.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/1 + YORUM EKLE
  • SEBEP OLAN BOP,,dur RECEP DURMUS - 6 Ağustos 2014 IRAK,daki zülüm ,iskence ve TECAVÜZ olaylarinin -- LiBYA,da akan kanin parcalanmanin nedeni,,,SURiYE,nin bu duruma gelmesini saglayan BOP projesidir,,, Bölgede sadece iSRAiL Karsisinda güclü müslüman ülke olmasin diye var gücüyle calisan YAHUDi hizmet madalyali OSLO,da SEREFSiZLiGiNi ilan etmis olan BOP esbaskanidir,,, Sahi bu adam kimdir...??????

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »