Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 805'e yükseldi

BM kararlarına daha önce defalarca uymayan İsrail'in Gazze'ye saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 805'e yükseldiği bildirildi.

25 Temmuz 2014 Cuma 16: 8
Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 805'e yükseldi
Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerine kara, hava ve denizden düzenlediği saldırılarda 190'ı çocuk, 97'si kadın ve 47'si yaşlı olmak üzere 805 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 207 kişinin yaralandığını belirtti.

Günün ilk saatlerinde Gazze'deki tarım arazilerinin ve evlerin hedef alındığı saldırılarda 3 Filistinlinin daha hayatını kaybettiğini ifade eden Kudra, ölenler arasında Deyru'l Belah kentinde evine saldırı düzenlenen hamile bir kadının da bulunduğunu kaydetti.

İsrail ordusu, 22 kişiyi gözaltına aldı

Öte yandan, Mescid-i Aksa'ya, bu gece ihya edilen Kadir Gecesi öncesi girmek isteyen binlerce Filistinliye engel olan İsrail askerleri, çıkan olaylarda 22 kişiyi gözaltına aldı. 

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Kudüs'te Kadir Gecesi öncesi Mescid-i Aksa'ya girişe 50 yaş sınırlaması getiren İsrail güçleri, mescide girmek isteyen Filistinlilere müdahale etti.

Çıkan olaylarda 22 kişi gözaltına alındı. Arbedede yaralananların da olduğu ve ambulanslarla hastanelere sevk edildiği ifade edildi. 

İsrail polisinin, El-Beldetu'l Kadime'de (Eski şehir) toplanan grubu dağıtmak için plastik mermi, göz yaşartıcı gaz bombası ve tazyikli su kullandığı belirtildi. 

İsrail polis sözcüsü Mickey Rosenfeld de sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Eski Kudüs'te çıkan olaylarda 12 şüpheli gözaltına alındı" ifadesine yer verdi.

Rosenfeld, "El-Harem eş-Şerif bölgesinde ise polise taş atılması sonucu 2 polis hafif yaralandı. Olaylara karıştıkları tahmin edilen 10 Arap gözaltına alındı. Eski şehir çevresinde ve Mescid-i Aksa'nın kapılarında binlerce İsrail askeri bekliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Hilalin gözlenmesi konusunda yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle ramazan ayına Türkiye'den bir gün sonra başlanan Filistin'de, Kadir Gecesi, bu gece Kur'an-ı Kerim tilavetleri, kılınan namazlar ve edilen dualarla ihya edildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »