24 Mayıs 2018, Perşembe

Gazze'de ölü sayısı 309'a yükseldi

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 309'a yükseldiği, 2 bin 268 kişinin de yaralandığı bildirildi.

19 Temmuz 2014 Cumartesi 19:15
Gazze'de ölü sayısı 309'a yükseldi
İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 309'a yükseldiği, 2 bin 268 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

Gazze'deki görevi fiili olarak devam eden Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in Gazze'ye havadan, karadan ve denizden yürüttüğü saldırılarda 74'ü çocuk, 26'sı kadın 309 kişinin yaşamını yitirdiğini, 2 bin 268 kişinin de yaralandığını belirtti.

 Eşref el-Kudra ayrıca Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'a yönelik hava saldırısı sonucu  dün gece ağır yaralanan 3 kişinin öldüğünü ifade ederek, "İsrail'in Perşembe günü başlattığı Gazze'ye yönelik kara harekatından bu yana ise 18'i çocuk, 5'i kadın olmak üzere 70 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 300 Filistinli yaralandı" dedi.

İsrail, 7 Temmuz'da  "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye başlattığı saldırıların ardından, Perşembe akşamı da kara saldırısına başlamıştı.
 

İsrail polisi gösterilere müdahale etti: 15 ölü


Öte yandan İsrail askerlerinin Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde düzenlenen Gazze'ye destek gösterilerine müdahale etmesi sonucu 15 Filistinli'nin yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre; Ramallah yakınlarındaki El-Celezun Mülteci Kampı girişinde Gazze'ye destek gösterisi düzenleyen Filistinliler'e İsrail askerleri müdahale etti. Gerçek mermilerin de kullanıldığı müdahale sırasında, 5'i gerçek mermilerle olmak üzere 7 Filistinli yaralandı.

Kudüs ile Ramallah arasındaki Kalendiya kontrol noktasında İsrail askerleri Filistinli göstericilere gözyaşartıcı gaz ve plastik mermilerle müdahale etti. Müdahalede, Filistin devlet televizyonunun 1 muhabiri ile 1 kameramanı atılan plastik mermilerle yaralandı.

Ramallah'ın doğusundaki Silvad beldesinde de 1 Filistinli askerlerin müdahale esnasında kullandığı plastik mermi ile yaralanırken, onlarca Filistinli de atılan göz yaşarıcı gaz bombasından etkilendi.

Tulkerm yakınlarında ise 1 Filistinli genç, İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu yaralandı, onlarca kişi de atılan gözyaşartıcı gaz bombasından etkilendi.

Beytüllahim'deki Bilal bin Rabah Camisi çevresinde İsrail askerlerinin Filstinli göstericilere gözyaşartıcı gaz bombası ve plastik mermilerle müdahalesi sonucunda 4 Filistinli yaralandı.

El-Halil kentinin çeşitli bölgelerinde de yüzlerce Filistinli, İsrail'in Gazze saldırılarını proetsto etti. Protestolar sırasında onlarca kişi İsrail askerlerinin attığı göz yaşartıcı gaz bombasından etkilendi.

Moustafa Maged Haboosh, Ali Semerci, Daniel Gallego / AA
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »