Gazze'deki Müslümanlar teravih namazına gitmeye çekiniyor

İsrail'in saldırılarını 8 gündür aralıksız sürdürdüğü Gazze'deki Müslümanlar teravih namazı için camilere gitmeye çekiniyor.

15 Temmuz 2014 Salı 16:35
Gazze'deki Müslümanlar teravih namazına gitmeye çekiniyor
Gazze'de, çoğu sivillere ait binden fazla yerleşim yerini vuran İsrail'in 8 gündür aralıksız sürdürdüğü saldırılarından dolayı kentteki Müslümanlar teravih namazı için camilere gidemiyor.

Gazze Şeridi'nde, İsrail saldırılarından önce teravih namazı için camileri dolduran hatta yoğun ilgi nedeniyle sokaklarda ibadetlerini yerine getirmek zorunda kalan halk, askeri operasyonların başlayıp bölgedeki sivillerin de hedef alınması üzerine mabetlere gitmeye çekiniyor. Gazze'deki camilerde, teravih namazının az sayıdaki cemaatle kılındığı gözlendi.  

Teravih namazını kılmak için camiye gelenlerden Muhammed Abid yaptığı açıklamada, "Gazze'deki camiler bugünlerde boşalmış durumda. Bunun nedeni İsrail'in namaz kılanları da hedef almasıdır" dedi.   

Müslümanların vakit namazlarını dahi camide kılmaktan çekindiğini dile getiren Abid, ramazanın simgesi teravih namazlarının edası sırasında cami içinde bombardımana maruz kalmaktan korktuklarını vurguladı.

İsrail'in ibadethaneleri hedef almasının tüm uluslararası teamüllerde ve antlaşmalarda savaş suçu sayıldığını ve tüm semavi dinlere aykırı bir davranış olduğunu anlatan Abid, bu hukuksuz davranışın insani ve uluslararası hukuk karşısında hesap vermesi gerektiğini ifade etti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »