Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'ne Gökyüzünden Bakış

Avrupa'da en büyük, dünyada devam eden ikinci en büyük altyapı yatırımı olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinde çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

13 Ocak 2013 Pazar 18:17
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'ne Gökyüzünden Bakış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dün Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan kalkan helikopterle, Orhangazi-Samanlı tünelinin yapım çalışmaları ve Körfez Geçişi Asma Köprü yapımında, Köprü Güney Ankraj Bölgesi altyapı çalışmaları ve Kuzey Kulesi'nin deniz içinde temel kazısının başlatıldığı Gebze-Bursa otoyol güzergahını, havadan inceledi. Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü İsmail Kartal, projenin Gebze-Bursa kesiminde devam eden çalışmaları haritalar üzerinden Yıldırım'a anlattı.

Bakan Yıldırım'ın helikopterle yaptığı inceleme gezisine eşlik eden AA muhabiri, projedeki son durumu görüntüledi.

AA'nın objektifine, Gebze-Bursa otoyol güzergahında dikilen viyadük ayakları ve Orhangazi-Samanlı tünelinin yapım çalışmaları net bir şekilde yansıdı. Ayrıca Körfez Geçişi Asma Köprü yapımındaki Köprü Güney Ankraj Bölgesi altyapı çalışmaları da kayda geçti.

Bakan Yıldırım, helikopterde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin Gebze-Bursa kesimindeki inşaat çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini söyledi.

Projenin, özellikle Yalova tarafında önemli mesafeler katedildiğine dikkati çeken Yıldırım, "Özellikle köprü ayaklarındaki sondaj çalışmaları ve köprünün İstanbul tarafında, Yalova tarafındaki devamı olan viyadüklerde çalışmalar oldukça ilerlemiş durumda. Hedefimiz, 2015 yılı içerisinde otoyolun özellikle Bursa'ya kadar olan kısmını tamamen bitirmek" diye konuştu.

Yıldırım, bu projenin, Avrupa'da en büyük, dünyada devam eden ikinci en büyük altyapı projesi olduğunu dile getirdi.

Binali Yıldırım, projenin maliyetinin, 53 ülkenin, ayrı ayrı yıllık milli gelirinden daha büyük olduğunu sözlerine ekledi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »