Gelinin kayınpederle evliliğini Yargıtay yasal buldu

Eşi ile nikahsız evli olan 53 yaşındaki Günnur Ö.'nün, 2 çocuğunun dedesi, kayınpederi 85 yaşındaki Selahattin Ö. ile iddiaya göe mirasından daha fazla pay alabilmek için kıydırdığı nikah mahkemelik oldu. Yerel mahkeme, davayı reddetti. Yargıtay mahkemenin kararını onayladı.

11 Eylül 2014 Perşembe 19:18
Gelinin kayınpederle evliliğini Yargıtay yasal buldu
Habertürk Gazetesi'nden Neşet Karadağ'ın haberine göre Adana'da, emekli Selahattin Ö., eşi Semiha 1997 yılında ölünce yalnız yaşamaya başladı. 1999'da felç olan Selahattin Ö.'nün küçük oğlu 60 yaşındaki Bahadır Ö., iddiaya göre babasının emekli maaşını ve mirastan daha fazla pay alabilmek için nikahsız yaşadığı 2'nci eşi, o zaman 39 yaşında olan Günnur Ö.'yü babasıyla resmi nikah kıydırıp evlendirdi. Hem kayınpeder hem de damat olan Selahattin Ö., gelini Günnur ile evlendikten 4 ay sonra 85 yaşında öldü.

Selahattin Ö.'nün bu evliliği kabullenemeyen çocuklarından inşaat mühendisi 64 yaşındaki Salih Arpat Ö., 2001 yılında ''evliliğin geçersiz olduğunun tespiti, iptali'' istemiyle dava açtı.

Günnur Ö., mahkemeye verdiği dilekçesinde eşi Bahadır'ın kendisine nikah kıymaması nedeniyle zorunlu olarak kayınpederi ile nikahlandığını belirtti. Yerel mahkeme 23 Ekim 2008'de kardeşin dava açmaya yetkisi bulunmadığı gerekçesiyle kayınpeder-gelin evliliğinin iptali için açılan davayı reddetti.

Yargıtay 8 Haziran 2010'da yapılan duruşmada, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Dosyayı yeniden ele alan Mersin 2'nci Aile Mahkemesi, 'davacının babasının evlilik sırasında evlenmeye engel olacak deredece akıl hastalığı bulunup-bulunmadığı hususunda rapor düzenlenmesi için dosyanın İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderilmesine' karar verdi. Dosyayı inceleyen Adli Tıp Kurumu, ölen kişinin akıl sağlığının belirlenemeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine, mahkeme de davanın reddine karar verdi.

Davayı açan Salih Arpat Ö., karara bir kez daha itiraz ederek temyize gitti. Dosyayı görüşen Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi yerel mahkemenin son kararını onadı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »