Gençlere zorunlu askerlik

Bu kez IŞİD değil PYD harekete geçti. PYD’ye bağlı asayiş güçleri özerklik ilan edilen Haseke'deki Cezire Kantonu’nda 18 ila 30 yaş arasındaki Kürt, Arap ve Süryanileri zorunlu askeri hizmete almak için ev ev dolaşıyor.

14 Ekim 2014 Salı 2:35
Gençlere zorunlu askerlik
PYD'ye bağlı güvenlik güçleri Cezire Kantonu'nda yerleşim birimlerinin giriş noktalarında yaptığı yoklamalarda da çıkarılan yasa kapsamına giren gençleri silah altına almaya başlayacak.

Bir asayiş yetkilisi Al Jazeera'ye, bu uygulamanın askere alma işleminin Kasım ayında başlaması amacıyla sadece isimlerin ve adreslerin kaydedilmesini kapsadığını söyledi.

Al Jazeera'nin haberine göre birçok kişi askere yazılma korkusundan dolayı saklanıyor.Asayiş Genel Komutanlığı konuya ilişkin yayınladığı açıklamada, ‘Cezire Kantonu'ndaki güçlerimiz ve merkezlerimiz 11 Ekim'den itibaren, yaşları 18 ila 30 arasında değişen Arap, Süryani ve Kürt gençlerini, daha sonra ilgili birimlere teslim etmek için belirlenmiş merkezlerde toplamaya başlamıştır' dedi.

Asayiş, açıklamasında uygulamanın, Cezire Kantonu Yasama Konseyi'nin çıkardığı ‘Savunma görevini ifa' kanununa göre yapıldığını belirtti.

PYD'nin kontrolündeki Cezire Kantonu'nun çıkardığı askerlik kanununa göre 18 ila 30 yaş arasındaki Kürt gençlerin silah altına alınması öngörülüyor. IŞİD, 16 eylül'den bu yana Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin kanton ilan ettiği Kobani (Aynul Arab) bölgesini kuşatmış durumda.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »